Tállai András kifejtette: az ötezer lakosúnál nagyobb települések esetében a helyhatóság iparűzési adóból származó bevételétől függ majd, hogy az idén szeptember 30-án fennálló kötelezettségből mennyit vesz át az állam, amely szerződést köt majd az önkormányzatokkal. A feladatot a BM mellett a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Miniszterelnökség fogja ellátni.
A politikus elmondta, az összesen 1956 helyhatóságot érintő adósságátvállalás miatt az idei és a jövő évi költségvetést is módosítani kell. Tájékoztatása szerint az adósságkezelés technikai részleteit az Államadósság Kezelő Központ végzi el 2013. június 30-áig, tehát „a jövő év félévéig lényegében közel kétezer önkormányzati fog megmenekülni az adósságától”. A kormány döntött arról is, hogy az önkormányzati rendszer veszélyes mértékű eladósodásának jövőbeni megakadályozása érdekében több törvényt is szigorítani kell – folytatta.
Tállai András kérdésre válaszolva emlékeztetett arra, hogy a stabilitási törvény az idei évtől szabályozza az önkormányzatok éven túli hitelfelvételét és kötvénykibocsátását. Megjegyezte továbbá, hogy egy, a jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz fűzött módosító indítvány meghatározná az önkormányzatok új, feladatalapú finanszírozásának szabályait is. Ezt azt jelenti, hogy az önkormányzatok a jövőben nem kaphatnak szabadon felhasználható állami támogatást, csak meghatározott feladatokra kérhetnek költségvetési pénzt.
A magyarországi önkormányzatok adósságállományának esetleges átrendezése sokkal kevesebb veszteséget okozna a magyar bankrendszernek, mint a devizaalapú magánszektorbeli ingatlanhitelek tavaly lehetővé tett kedvezményes árfolyamú előtörlesztése, mivel ezúttal jóval kisebb összegről van szó – vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni elemzők.
Harc az adósság ellen
Teljes fronton fölvette a küzdelmet a devizaadóssággal a második Orbán-kormány mind a lakossági, mind az állami szférában. A kabinet megkezdte az államadósság devizarészének törlesztését, a devizahitelesek számának a csökkentése már több mint két éve tart, és most az önkormányzati adósság átvételével folytatódik ez a tendencia – olvassa el az MNO összeállítását!
Döntöttek az önkormányzati adósságrendezésről
Az államtitkár képviselője szólt arról is, hogy az önkormányzatok konszolidációja csak akkor lehet teljes, ha minden kötelezettségvállalásra kiterjed, a kabinet ezért megvizsgálja, miként lehetséges a folyószámlahitelek átvállalása. Tájékoztatása szerint az ötezer lakosúnál kisebb települések adósságkonszolidációja 95-100 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást igényel a tavaly év végi adatok alapján, a nagyobb városok összesen legalább 512 milliárd forintos hitelátvállalása pedig állami tőketörlesztéssel és kamatfizetéssel jár, ami évente 50-100 milliárd forinttal terhelheti a költségvetést.
Giró-Szász András kormányszóvivő a miniszterelnök korábbi szavait megerősítve elmondta, a kabinet első lépésben az önkormányzatokkal kíván megállapodni, a bankok addig legfeljebb technikai egyeztetésekre, a tárgyalás előkészítésére számíthatnak. A kormány pénzintézetekkel kapcsolatos álláspontjára vonatkozó kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, „semmi újdonság nincs abban, ami a magyar sajtóban megjelent”, vagyis a kormány tudja, hogy a „hitelminősítők milyen protokollal működnek”, éppen ezért „felelőssége teljes tudatában dönt” majd a hitelátvállalás módjáról.
Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz által szervezett, az Önkormányzatok az adósság csapdájában című októberi budapesti rendezvényen jelentette be, hogy 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át az állam 1956 önkormányzattól.