A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai a magyar önkormányzati adósságrendezés kilátásairól befektetőknek összeállított elemzésükben közölték: saját számításaik szerint, ha a kormány az általa esetleg átvett önkormányzati adóssághányadból 25 százalékos törlesztési leírást ér el a hitelező bankoknál, az 125-150 milliárd forint – GDP-arányosan 0,4 százalékos – banki veszteséget okozna. A Capital Economics londoni elemzőinek adatai szerint a devizaalapú ingatlanhitelek kedvezményes előtörlesztése 260 milliárd forint – a GDP 0,9 százalékának megfelelő – rendszerszintű bankveszteséggel járt.
Csiki Gergely, a Portfolio.hu elemzője korábban úgy nyilatkozott, sem az államadósság mértékét, sem az uniós módszertan szerint számolt hiánymutatót nem rontja az önkormányzati adósságok átvállalása. Ezt azzal indokolta, hogy az államadósság már eddig is tartalmazta a helyhatóságok tartozásait. Az Államadósság Kezelő Központ második negyedéves adatai szerint az önkormányzatok adóssága 1132 milliárd forint, vagyis az állam ennek felét vállalja át a mostani döntéssel – mint azt korábban a Magyar Nemzet is megírta.
Az OTP Bank elemzői pedig úgy vélték: az önkormányzati adósság kérdése a válság kitörése óta egyre égetőbb probléma, ami Orbán Viktor miniszterelnök október végi bejelentése alapján megnyugtatóan lezárul. Az önkormányzati adósság egy részének központi kormányzat általi átvállalása a konszolidált államháztartási hiányt és a konszolidált államadósságot nem érinti. Hangsúlyozták: előretekintve jelentősen csökkenti az önkormányzati adósság újratermelődésének valószínűségét, hogy az önkormányzati törvény értelmében a helyhatóságok nem tervezhetnek költségvetésükbe működési hiányt, valamint a stabilitási törvény életbe lépésével idén január elsejétől kezdődően kormányzati engedély szükséges éven túli önkormányzati hitelfelvételhez.
„Jelentős segítség a gondok leküzdéséhez” – ezt mondta Rogán Antal szerdán azzal kapcsolatban, hogy az önkormányzatok adósságának állami átvállalása, valamint a munkahelyvédelmi akcióterv mely területeket segíti leginkább. Hozzáfűzte, hogy az adósságuktól megszabaduló önkormányzatok a korábbi hitelek tőketörlesztését és kamatait ezután a közszolgáltatások fejlesztésére fordíthatják, az állam pedig szigorú szabályozással megakadályozza az újabb eladósodást, engedélyhez köti a helyhatóságok jövőbeni kölcsönfelvételét.