Orbánék teljes fronton fölvették a küzdelmet

Az önkormányzati adósságátvétel beleillik abba a folyamatba, amely az ország devizaadósságának a csökkentését célozta meg.

Kovács András
2012. 11. 03. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az állam 1956 önkormányzattól összesen 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át. Tájékoztatása szerint az ötezernél kevesebb lakosú települések adósságát teljes mértékben, „szőröstül-bőröstül” átvállalja az állam, de az ennél nagyobb települések adósságállományának egy részét is átveszi, mégpedig úgy, hogy ezek esetében egyenként – az egy főre jutó helyi adóbevételek alapján – számolják ki az adósságátvállalást.

A döntés még éppen idejében érkezett, mivel a fölvett adósságok 80 százalékát a 2014-től kezdődő időszaktól kellett volna törleszteni. Amiről kevesen beszélnek, hogy az adósság jelentős része devizában van. Ezt mutatja, hogy a megyei és megyei jogú városok 95 százaléka bocsátott ki devizaalapú kötvényt 2007–2008-ban 20-25 éves futamidő mellett. Az adósságátvétel egyik célja, hogy a devizaalapú adósságot ezen a csatornán keresztül is csökkentsék, mint ahogyan az több területen is történt az elmúlt években.


Tűzoltásba kezdtek

Az Orbán-kormány adósság elleni küzdelmét legjobban a devizahitelesek kimentése terén lehet bemutatni. A Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején a devizahitelek összege a 140-szeresére emelkedett. A PSZÁF 2011. június végi becslése szerint a több mint 301 ezer késedelmes tartozás közül mintegy 262 ezer, a mintegy 142 ezer 90 napon túl tartozóból pedig 123 ezer devizaalapú hiteltartozás volt. A devizahitelek természetesen a 2008-as válság előtt nagyon kedvezőnek tűntek, főleg annak fényében, hogy a Medgyessy-kormány megszüntette a forinthitelezést, ráadásul a külföldi valuták árfolyama lényegesen stabilabb volt.

A válság berobbanását követően sem történtek jelentős intézkedések a Bajnai-kormány idején, így ezen a területen is tűzoltásra kellett készülnie a második Orbán-kormánynak. Már az első kormányülésen döntést hozott arról, hogy a kilakoltatási moratóriumot meghosszabbítja, először 2010. december 31-ig, majd 2011. április 15-ig, és végül 2011. július 1-jéig, majd végül 2011. december 1-jétől életbe lépett a téli kilakoltatási moratórium.

170 ezer családnak segítettek

2011. május 30-án jelentette be Orbán és Matolcsy az ötpontos otthonvédelmi akciótervet. Így hatályba lépett az árfolyamgát, létrejött a Nemzeti Eszközkezelő, limitált árverést vezettek, csak szigorú feltételekkel lehetett devizaalapú hitelt fölvenni. Az árfolyamgát intézményének a lényege, hogy a svájcifrank-hitelek törlesztő árfolyamát 180 forinton, az euróét 250 forinton, a jenét 2,5 forinton rögzítették a programban részt vevőknek átmeneti időre, legfeljebb 60 hónapig, később ezt kiterjesztették a közszférában dolgozókra is.

A legnagyobb banki felzúdulást az egyösszegű végtörlesztés okozta, amely 2011. szeptember 29-től volt igényelhető a tavalyi év végéig. A PSZÁF adatai szerint 169 256 devizahiteles törlesztette 1354 milliárd forint értékű devizahitelét fix árfolyamon, így esetükben megszűnt a devizakockázati kitettség, miközben a végtörlesztés nyomán az érintett devizahitel-állomány közel negyedével csökkent. A korábbi 5600 milliárd forintnyi devizahitel-állomány 4200 milliárdos szintre csökkent. A konstrukció csaknem 170 ezer családnak jelentett segítséget.

Itt is átalakulás zajlik

Ugyanez a filozófia figyelhető meg az államadósság csökkentése terén, ahol a legfőbb cél, hogy annak devizarészét minél gyorsabban átváltsák forintra vagy eltüntessék. Ezen a téren is sikerült komoly eredményeket felmutatni, mivel például az idei év első hét hónapjában a devizaadósság 1596 milliárd forinttal csökkent. A devizakitettség csökkentését szolgálja az is, hogy az állam a célnál jelentősen magasabb forintaukciókból fedezte az időközben lejáró devizaadósságot úgy, hogy a jegybankban konvertálta át a szükséges összeget. Emellett a kormányzati tartalékokat is jelentősen felduzzasztották a terv feletti kötvényeladásokból.   

Mind a lakossági, mind az állami devizahitel-állomány csökkentése elsőrendű érdeke az országnak, mivel így lényegesen jobban védve vagyunk a külső hatásokkal szemben. Az olasz vagy éppen a japán gazdaság gyengélkedése azért nem vezet súlyosabb következményekhez, mivel adósságuk jelentős része az ott élők kezében van. Abban az esetben, ha megismétlődne egy, a 2008-ashoz hasonló krízis és pénzpiaci likviditáshiány, ezekben az államokban mindig lesz olyan hazai befektetői réteg, amely képes biztosítani a stabil finanszírozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.