Hóhelyzet: itt van Pintér Sándor jelentése

Az MNO megszerezte Pintér Sándor jelentését, amit a március 15-ei, rendkívüli hóhelyzet kapcsán készített a belügyminiszter.

MNO
2013. 04. 03. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben többek között az áll, hogy „nem érkezett váratlanul” Magyarországba a „szokatlanul kemény téli vihar”, mivel az „Országos Meteorológiai Szolgálat, valamint több magántársaság mintegy egy hete rendszeresen megerősítette az erre vonatkozó előrejelzését, és az OMSZ munkatársai 24-48 órával előre kiadták a figyelmeztető előrejelzéseiket”. A Pintér Sándor által jegyzett jelentés ezt követően az első, javarészt az M7-es autópályán történt baleseteit sorolja fel, kitérve az ütköző járművek és sérültek számára is. A dokumentum rögzíti, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság törzse 13 órakor kezdte meg a munkálatokat (az első baleset fél egykor következett be – a szerk.), kitérve arra is, hogy „az elsődleges intézkedések során megtörtént a kapcsolatfelvétel az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal, az Országos Mentőszolgálattal, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. ügyeletével, a megyei rendőrkapitányságokkal, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálattal”.

A forgalom elterelését a kérdéses időben 50 járhatatlan útszakaszon és 38 lezárt úton kellett biztosítania a rendőröknek, akik az OMSZ kérésére a mentőknek is segítettek a helyszínre jutásban. A jelentésben szerepel az is, hogy „a veszteglő járművek miatt egy olyan sajátos hófogó alakult ki, amelyben a gépkocsik önmaguk fogták fel a havat és váltak egy felépített akadállyá, még a piros riasztás előtt”.

Pintér emlékeztet: a meteorológiai szolgálat 14.54-kor adta ki a piros riasztását 5 megye 33 járására, ezt és az ehhez kapcsolódó óvintézkedési szabályokat a katasztrófavédelem 15.11-kor kiadott felhívására a médiaszolgáltatók rendszeresen közzétették. Így – folytatódik a jelentés – a Kossuth Rádióban már 15.32-kor elhangozhatott, hogy „a kialakult időjárási és útviszonyok miatt a Belügyminisztérium mindenkit arra kér, hogy ha teheti ne induljon útnak autóval, akinek mégis halaszthatatlan útja van, készüljön fel teli tankkal, takaróval, enni-, innivalóval.” A BM vezetője kitér arra is, hogy „a riasztások kiadása általában 1-3 óra időelőnyt jelent a veszélyes időjárási elemek tekintetében, a fenti lakossági tájékoztatás ennek megfelelően teljes mértékben megfelelt”. Pintér megemlíti a korábbi figyelmeztetéseket valamint azt is, hogy az ORFK és alárendelt szervei a havazás kapcsán 518 közleményt adtak ki a kritikus időszakban, amikor egyébként a Police.hu látogatottsága a napi átlag tizenötszöröse volt.

A belügyminiszter megemlíti, hogy a katasztrófavédelem, a rendőrség,a honvédség, a polgárőrség, a készenléti szolgálatok, az állami autópálya- és közútkezelők, valamint a karitatív szervezetek „már a bonyolult időjárási helyzetet megelőzően folyamatos összehangolt tevékenységet végeztek”. Pintér azt írja továbbá: minden érintett megyében zökkenőmentesen működésbe léptek a védelmi bizottságok és azok operatív törzsei. A jelentés említi a „megállás nélkül dolgozó” tűzoltó egységeket, kiemelve, hogy bekapcsolódtak az önkormányzati, önkéntes és létesítményi egységek is, javarészt gépjárművekbe szorult sérültek és magatehetetlen személyek mentésénél segédkezve.

Négyszáz főt rendeltek be a hivatásos tűzoltókon kívül a munkálatokra, így összesen közel 1500 mentést hajtott végre mintegy 1900 tűzoltó. A Készenléti Rendőrség 700 főnyi extra munkaerőt rendelt be. Így összesen 30 ezer fő vett részt a mentésekben, a civilek, önkormányzatok pedig 6500-an ragadtak lapátot. Az utakon rekedt 14 ezer főnek (9 ezer autó és 23 vasúti szerelvény vesztegelt március 15-én) 227 épületben és 40 járműben jelöltek ki melegedőt. A vasúton 146 települést nem lehetett megközelíteni, szombat estére azonban az utolsó is felszabadult. A jelentés kitér arra is: „a hazai összefogás mellett segítséget kaptunk az Osztrák Szövetségi Köztársaságtól, ahonnan hókotrókat, hómarókat és egyéb segélyt küldtek”.

A vezetékszakadások 13 megye 135 településén okoztak áramkimaradást, ezek 318 432 fogyasztót érintettek, itt „jelentős rendőri erő tartotta fenn a közterületek rendjét”, a vízellátási nehézségeket 50 aggregátor segítségével csökkentették. A jelentés megemlíti, hogy az elhagyott járműveket zárt telephelyre vitték, majd külön telefonszámot létesítettek a tulajdonosok számára. Pintér Sándor a dokumentumban úgy fogalmazott: elismerés és köszönet illeti azokat az állampolgárokat, akik önként segítettek a mentésben, hiszen a katasztrófák elleni védekezés csak akkor lehet eredményes, ha abban az állampolgárok is tevékenyen részt vesznek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.