Kisdi Máté elmondta: a VIII. kerületben a Dobozi utcában két személygépkocsira dőlt egy fa, a XIV. kerület Nagy Lajos királyné útján pedig egy terebélyes faág szakadt le és veszélyeztette a járókelőket. A XV. kerület Patyolat utcában egy 12 méteres fa dőlt rá egy trafóházra, míg a XIII. kerületben az Angyalföldi úton egy óvoda oldalának dőlt egy fa.
A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy a házakról leeső, a szél által lefújt tárgyak miatt a ház tulajdonosának vagy tulajdonosi közösségének kell vállalnia a felelősséget. Hozzátette, hogy a vihar előtt célszerű az ablakokat, erkélyajtókat bezárni, a redőnyöket lehúzni, mert egy kitört ablakból lehulló üvegdarabok – különösen a magas épületek esetében – akár súlyos sérüléseket is okozhatnak a járókelőknek.
Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője azt mondta: a Baranya megyei Babarcon és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Szentistvánon kitelepítésre is szükség volt. Az utóbbi településen volt a legkritikusabb a helyzet, ahol összesen 17 házban keletkezett kár a vihar következtében.
A helyszínre vonultak a mezőkövesdi és az egri hivatásos tűzoltók, a Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat és a katasztrófavédelmi megbízott. Megállapították, hogy a nagy erejű szél tizenhat ház tetőszerkezetében tett kárt, több melléképületre fa dőlt, valamint egy ingatlan lakhatatlanná vált. Ebben az esetben két személyt rokonoknál helyeztek el.
A helyszínen lévő egységek megkezdték a közvetlen életveszély elhárítását, láncfűrész segítségével eltávolítják az épületekre dőlt fákat. A Mezőkövesdi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője, a mezőkövesdi hivatásos tűzoltóparancsnok és a katasztrófavédelmi megbízott folyamatosan egyeztet a kárfelszámolással kapcsolatos feladatokról a polgármesterrel, aki a tetők fóliázását végezteti el – tette hozzá a hivatalvezető.
A viharos erejű szél és a nagy mennyiségű csapadék miatt a péntek esti és éjszakai órákban 20 esetben érkezett jelzés a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletére; szombaton még a kidőlt fák okoznak problémát. Révész András Veszprém megyei szóvivő azt írta: a tűzoltóknak a megye minden területén, de főként Ajka és Veszprém térségében adott munkát az időjárás.
A legtöbb esetben az erős szél és a széllökések miatt kidőlt, megdőlt fák, forgalmi akadályt képező, lehulló faágak okoztak problémát; több esetben fordult elő, hogy nagyfeszültségű vezetékekre hullottak faágak, ideiglenes áramkimaradást okozva – tette hozzá.
Tájékoztatása szerint két helyen rögtönzött, 20-30 homokzsákból emelt kisebb gáttal kellett megvédeni ingatlanokat a bezúduló esővíztől. Miskey Tamás, a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletese arról tájékoztatta az MTI-t, hogy szombaton további bejelentéseket kaptak kidőlt fák miatt.
Győr-Moson-Sopronban egy embert ki kellett költöztetni otthonából a heves zivatarok miatt – közölte a katasztrófavédelem megyei szóvivője az MTI-vel szombaton. Dobos Viktória hadnagy elmondta: Csornán péntek éjjel elöntötte a víz egy idős asszony lakását, a tűzoltóknak ezért áramtalanítaniuk kellett a lakást. Az asszonyt rokonainál helyezték el. Hozzáétette, ezenkívül mintegy féltucatnyi elöntött pincéből kellett vizet szivattyúzniuk egységeiknek.
Péntek este az Országos Meteorológiai Szolgálat a heves zivatarok és felhőszakadások miatt az ország tíz megyéjének több térségére narancssárga, vagyis másodfokú riasztást adott ki, szombatra viszont semmilyen veszélyes időjárási jelenség miatt nem adtak ki figyelmeztetést. Az előrejelzés szerint mindenütt csökken a felhőzet, napos időre van kilátás. Számottevő csapadék már nem valószínű, csak a Tiszántúlon alakulhatnak ki kisebb záporok. A délnyugati szél többfelé megélénkülhet, elsősorban a Dunántúlon és az Észak-Alföldön időnként meg is erősödhet. A hőmérséklet délután 25, késő este 15-18 Celsius-fok körül alakul.