Példásan helytálltak a magyar katonák

Mintegy két hónappal a tartományi újjáépítési csoport hazatérése után a Magyar Honvédség újabb afganisztáni egysége is befejezte tevékenységét Afganisztánban.

TK
2013. 05. 23. 5:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Honvédelmi Minisztérium (HM) MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a Magyar Honvédség Mi–35-ös Légi Kiképzés-támogató Csoportja (MH Mi–35 AMT) 2010 áprilisa óta teljesített szolgálatot Kabulban az afganisztáni NATO erők részeként. A Mi–35 AMT az afgán légierő harci helikopter pilótáinak elméleti és gyakorlati repülőkiképzésével, továbbá az afgánok harci helikoptereinek üzemben tartásával kapcsolatos műszaki tevékenység oktatásával és mentorálásával foglalkozott.

A szolnoki helikopterbázis katonái összesen kilenc váltásban szolgáltak a misszió ideje alatt. Egy váltásban összesen tizenketten (két pilóta, két fedélzeti lövész, valamint hat műszaki és két logisztikai-adminisztratív feladatokat ellátó katona) teljesítettek szolgálatot. Egy négy hónapos váltás alatt a helikopteresek átlagosan 40 órát töltenek a levegőben – írta a HM, kiemelve, hogy ez magyarországi körülmények között mintegy 200 órányi repülésnek felel meg.

Az eltelt három év alatt a Mi–35 Légi Kiképzés-támogató Csoport katonái „a sokszor igen zord időjárási körülmények között is” példásan helytálltak – hangsúlyozta a HM.

Az afgán légierő fejlesztése 2007-ben kezdődött el, jelenleg több mint száz helikopterrel és szállító repülőgéppel rendelkezik. A Magyar Honvédség 2010 áprilisa óta vesz részt a haderőnem fejlesztésében.

A honvédség másik helikopteres mentorcsoportja, a Mi–17-es Légi Tanácsadó Csoport tovább folytatja tevékenységét a Herat tartományban lévő Shindand légibázison. Ennek a tíz katonából álló kontingensek 2013. december végéig szól a mandátuma. Az olasz nemzeti vezetés alatt álló olasz-magyar Mi–17-es Légi Tanácsadó Csoport részeként jelenleg az ötödik váltás szolgál Afganisztánban. Az MH Mi–17 AAT feladata az afgán légierő Mi–17-es szállító helikopter hajózó állományának elméleti és gyakorlati repülőkiképzése, valamint a műszaki személyzet tevékenységének segítése, mentorálása – írta a HM.

A Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportja március végén tért haza Magyarországra. 2013 áprilisában 50 ország mintegy 100 ezer katonája szolgált a NATO vezette afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) misszióban. A PRT és a Mi–35 Légi Kiképzés-támogató Csoport kivonása után az Afganisztánban szolgáló mintegy 420 magyar katona jelenleg hat kontingensbe szerveződve és egyéni beosztásokban látja el feladatait. A hat tovább tevékenykedő magyar kontingens: a MH Kabuli Nemzetközi Repülőtér Őr és Biztosító Kontingens, a Magyar-amerikai Katonai Tanácsadó Csoport, a MH Mi–17 Légi Tanácsadó Csoport, a MH Különleges Műveleti Kontingens, a MH Logisztikai Iskola Magyar Mentorcsoport, valamint a MH Nemzeti Támogató Elem Afganisztán.

Hende Csaba honvédelmi miniszter a PRT hazatérésekor is kiemelte: az ISAF 2014 végén befejezi küldetését, és kivonja harci erőit a közép-ázsiai országból. Az ISAF fokozatosan, tartományról tartományra haladva adja át az afgán kormányerőknek a biztonság fenntartásáért viselt fő felelősséget. Ezzel együtt – ahogy abban a tavalyi chicagói NATO csúcson is megállapodtak – a nemzetközi haderő 2014-es kivonulása után sem hagyják magára Afganisztánt. Új nemzetközi misszió kezdődik, amelyben már a kiképzésre, tanácsadásra és támogatás nyújtására összpontosítanak majd – összegezte a miniszter.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.