Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap reggel az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint a várható heves zivatarok miatt Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna és Pest megyében, valamint Budapesten elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.
Emellett Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén a várható felhőszakadás miatt elsőfokú figyelmeztetés szerepel. Ezeken a területeken egy-egy intenzív zápor, zivatar során rövid idő alatt jelentős mennyiségű, akár 25-30 milliméternél is több eső hullhat.
A meteorológiai szolgálat azt írta: főként a Dunától keletre alakulnak ki zivatarok, de helyenként a Dunántúl keleti felén, és kisebb eséllyel a nyugati részén is kialakulhatnak. Intenzívebb, kis eséllyel heves zivatar az ország keleti, északkeleti harmadán fordulhat elő. Az ilyen heves zivatarokat viharos, akár 90 kilométer/óránál is erősebb széllökések kísérhetik, s akár 2 centiméternél nagyobb jégdarabok is hullhatnak.
A napi középhőmérséklet vasárnap jellemzően már 25 fok alatt alakul. Az előrejelzés szerint vasárnap a legmagasabb nappali hőmérséklet 26 és 31 Celsius-fok között valószínű. Késő este 20-25 fok várható.
Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője azt mondta, hogy elsősorban az erős szél és a jégeső okozott gondot. Több mint 110 esetben kidőlt fa, épületkárok miatt riasztották a tűzoltókat, több helyen a nagy mennyiségű csapadékvíz eltávolítására volt szükség.
A viharban középületek mellett több lakóépület is megrongálódott. Emiatt több embernek kellett elhagynia otthonát. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 9 embernek, Jász-Nagykun-Szolnok megyében négy embernek kellett elhagynia lakhatatlanná vált otthonát – mondta a helyettes szóvivő.
Vas megyében Ikervár, Pecöl és Megyehíd településeket érte leginkább a vihar, elsősorban lakóházak károsodtak. Hajdú-Bihar megyében Körösszakál településen okozta a legnagyobb kárt a vihar, a szél leszakította a sportcsarnok tetejét. Körösszakálon a meteorológiai szolgálat már délután óránként 123 kilométeres erősségű széllökést is regisztrált. Pest megyében Cegléden az intenzív jégeső 19 lakóház tetőszerkezetét rongálta meg.
Mintegy ötven bejelentés érkezett a szombat délutáni és esti viharok miatt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság főügyeletére – közölte a szervezet hivatalvezetője. Tóth Gabriella tájékoztatása szerint az esetek többségében kidőlt fák eltávolításához kérték a tűzoltók segítségét. Aranyosapátiban ledőlt egy lakóház tűzfala, az ingatlan hét lakóját ideiglenesen a helyi közösségi szálláson helyezték el.
Két tömegrendezvényt is félbe kellett szakítani a szombat esti vihar miatt Szolnok térségében, az időben történt riasztásnak köszönhetően személyi sérülés nem történt – közölte a Jász-Nagykun-Szolnok megyei katasztrófavédelmi szóvivő vasárnap. S. Tóth Anikó elmondta: Szolnokon a Tiszavirág Fesztivál zárónapján, egy koncert közben érkezett a vihar. A programot megszakították, s mivel a főszervező még a viharos széltől kísért zivatar kitörése előtt a színpadról tájékoztatta a mintegy kétezer fesztiválozót az időjárási veszélyhelyzetről és befogadóhelyekről, a résztvevők tudták, hol kereshetnek menedéket.
A megyeszékhelyre a vihar óránként 100 kilométert megközelítő erősségű széllökésekkel és borsó nagyságú jéggel csapott le, személyi sérülés azonban a jól működő riasztórendszernek köszönhetően nem történt, és pánik sem tört ki a tömegrendezvényen – tudatta a szóvivő. Közölte: ugyancsak időben jelezték a közelgő zivatart Besenyszögön a helyi falunap mintegy 1500 résztvevőjének is, így a Szolnokhoz közeli községben sem okozott sérülést a vihar.
Jász-Nagykun-Szolnok megyéből szombat este óta több mint 60 bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez, többnyire a hirtelen lezúduló víz és letört faágak okoztak gondot – tette hozzá S. Tóth Anikó.