Rugalmas gyed bevezetését javasolja a kormányfő családpolitikai tanácsadója. Révész Máriusz erről kedden az ATV Start című műsorában beszélt. A fideszes képviselő azt mondta, társadalompolitikai cél, hogy több gyermek szülessen, ezért a népességpolitikai intézkedéscsomag részeként a több gyermeket vállalók esetében különböző kedvezmények bevezetését is javasolják. Két év járulékmentesség járna például azoknak a kismamáknak, akik gyedről mennek vissza dolgozni.
Révész komoly problémának nevezte, hogy egyre későbbi életkorban szülik meg a nők első gyermeküket. Ez különösen igaz a felsőoktatási végzettségűekre – tette hozzá. Javaslata szerint a gyed szempontjából az egyetemen töltött időt is munkaviszonynak tekintenék, valamint az egyetemet, főiskolát végzetteknél ezt az időszakot diplomás minimálbérrel vennék figyelembe. A gyermekes egyetemisták számára pedig kollégiumi és lakástámogatási kedvezményeket kellene adni – sorolta a kormányfő tanácsadója.
Az előzetes adatok szerint 2013 első négy hónapjában 27 453 gyermek született, 5,8 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A halálozások száma 44 550 volt, ami 5,1 százalékos csökkenést jelent a 2012. január–áprilisi időszakhoz képest. A természetes fogyás 17 097 fő volt, 686-tal kevesebb az egy évvel korábbinál – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, szerdán publikált adataiból.A születésszám az év mind a négy hónapjában alulmúlta az előző évit, a legnagyobb mértékű visszaesés áprilisban történt, amikor 9,2 százalékkal kevesebb újszülött jött a világra, mint egy évvel korábban.
Az ideális társadalmi környezet pozitív visszajelzést ad, ha a gyermekvállalás kerül szóba – állítja az mno.hu-nak Székely András. A kutató szerint a nagy felelősség ténye mellett is hangsúlyozni kell a gyermekvállalás pozitívumait.
Egy másik elképzelés szerint az első gyermek születését 228 ezer forinttal támogatnák a mostani 64 ezer forint helyett. Szlovákiában ez az összeg nagyjából ezer euró – mondta Révész, célnak nevezve, hogy minden 18 évnél idősebb, gyermeket szülő magyar állampolgár megkapja ezt az összeget.
A javaslatcsomag szerint a jelenleginek a másfél-kétszeresére nőne a szociálpolitikai támogatás, ismertebb nevén szocpol összege. Révész tájékoztatása szerint így az a jelenlegi 800 ezer forint helyett 1,6 millió forintról indulna és – a gyermekek számától függően – elérhetné 5,6 millió forintot is.
Révész korábban közölte, a csomag elsődleges célja az, hogy rugalmasabb legyen a mostani merev családpolitikai szabályozás, így a tervezet segíti a nők munkába való visszatérését, és támogatja a gyermekvállalást.