Már most is európai szintű a védelmi rendszer Magyarországon, de két év múlva még jobb lesz – mondta a vízügyi szakember a Vasárnapi Észak című hetilapnak. Molnár Béla az interjúban szólt arról is, hogy a Dunán a Rajka és Budapest közötti szakasz megvédése a legnehezebb, a fővárostól délre már ritkábbak az árvízi jelenségek, igaz, ha előfordulnak, ott nagyobb is a baj. Hozzátette, az elmúlt tíz évben 251 milliárdot költöttek vízügyi fejlesztésekre.
Fogalmazása szerint Szentendrén az épített, a Margitszigeten pedig a tömlős mobilgát volt az, amit élesben most vetettek be először, de ezen kívül a klasszikus védekezés minden módszerét kimerítette a szakma az idén, amit a tankönyvekben valaha leírtak.
Elmondta: az elmúlt tíz évben ez már a harmadik rekordméretű árvíz volt a Dunán, 2002-ben és 2006-ban is sorra dőltek meg a legmagasabb vízállások, ahogy most is. Ezek alapján következtetni lehet arra, hogy talán előfordulhat a következő években is hasonló méretű árvíz, de a természetet teljes mértékben kiismerni és kiszámítani lehetetlen, elméletet tehát ez alapján semmiképpen sem szabad gyártani.
A Duna Fejér megyei szakaszán folyamatos az apadás, így az ideiglenes védművek visszabontása és a fertőtlenítés javában tart – közölte a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője vasárnap az MTI-vel. Szabó-Bisztricz Anett tájékoztatása szerint Ercsinél a védművek visszabontása, a homok eltávolítása és a zsákok kiválogatása 90 százalékban megtörtént. A parti sétányt 1500 méter hosszan, nyolc méter szélességben fertőtlenítették, a terület rendeltetésszerű használata biztosított.
Adonyban három szivattyúval szakaszosan eltávolították a vizet, és 1500 méternyi útszakaszt fertőtlenítettek. Forgalomtól elzárt út már nincs. Dunaújvárosban az Üdülő soron feloldották a személyautókra vonatkozó forgalomkorlátozást. A védművek visszabontása a Szalki-szigeten megtörtént, a homok és a zsákok elhelyezése az előírásoknak megfelelően zajlott. A Halászcsárda villamosenergia-ellátása helyreállt, az ideiglenes védművet elbontották. A szabad strand területe jelenleg még víz alatt áll, az árvízzel érintett többi közterület fertőtlenítése megtörtént, az utak járhatóak.
Kulcson a korábban megcsúszott partfalat rendszeresen ellenőrzik, a geológusok az ellenőrzőpontokat folyamatosan figyelemmel kísérik. A Hajós utca továbbra is víz alatt van. Az önkormányzati ingatlanok talajfertőtlenítését, a szennyezett murva cseréjét elvégezték. A Hajós utca kivételével az utcákat fertőtlenítették.
Baracson munkálatok nem folynak. A magántulajdonú ingatlanok fertőtlenítése megközelítőleg hatvan százalékban elkészült, a homokzsákok eltávolítását hétfőn folytatják. Kisapostagon a víz szintje folyamatosan csökken. A védművekből visszabontott homok és zsákok eltávolítása a Panoráma utcában folyamatosan zajlik. Az úttest fertőtlenítését szombaton elvégezték, lezárt útszakasz nincs.
A szombat esti órákban megnyitották az utolsó közutat is Dunaújvárosban, így Fejér megyében már nincs forgalomtól elzárt út.