Erről az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkársága ír az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében, amelyben Hiller István volt szocialista oktatási miniszter sajtótájékoztatójára reagálnak. Az ellenzéki politikus egyebek mellett arról beszélt, hogy a felsőoktatásban történt pénzkivonás színvonalesést és működési problémákat okozott. Példaként említette, hogy a 2010-es kormányváltáskor 186 milliárd forint volt a felsőoktatási költségvetés, s ez mostanra 123 milliárd forintra csökkent.
Az államtitkárság szerint a felsőoktatás állami támogatása valóban 123 milliárd forint, azonban hangsúlyozzák, az intézményék nem kizárólag ebből az összegből gazdálkodhatnak, hanem ezt kiegészíthetik saját bevételekkel, más állami forrásokkal, valamint uniós pályázati pénzekkel. A tárca tájékoztatása alapján a felsőoktatásra így idén összesen 490 milliárd forint áll rendelkezésre.
Kiemelik, ebből a pénzből elkezdődött az előző kormányhoz köthető problémák megoldása, köztük az elhibázott ppp-beruházások felülvizsgálata, valamint a csődközelbe került intézmények adósságkonszolidációja.
A felsőoktatásért felelős államtitkárság emellett cáfolja Hiller István azon állítását is, miszerint idén kevesebben juthatnak be egyetemre, főiskolára, mint korábban. Mint írják, a kormány döntése értelmében 55 ezer államilag finanszírozott felsőoktatási hallgató kezdheti meg a tanévet, vagyis többen, mint az elmúlt években.
A közlemény emellett kiemeli, hogy már meg is kötötték a szerződést az érintett intézményekkel az intézményi kiválóság támogatására, amelyre 10 milliárd forintot különítettek el.
A kormány hárommilliárd forintot biztosít a felsőoktatási intézményeknek az idei hallgatói normatíva fedezetére – közölte a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája. A HÖOK tájékoztatása szerint a lépésről hétfőn döntött a kormány, a szóban forgó összeget pedig a struktúraváltási alapból csoportosítják át. A hallgatói szervezet május közepén arra kérte a kabinetet, hogy a bejelentett költségvetési zárolás semmilyen mértékben ne érintse a felsőoktatási intézményeket.
Nagy Dávid, a szervezet elnöke korábban úgy nyilatkozott, a fokozatosan gyorsuló ütemű támogatáscsökkentések következtében idén reálértéken már a 2008-as támogatási mérték kevesebb mint fele jut a felsőoktatásra. A HÖOK-elnök szerdán azt mondta, örvendetes, hogy a hallgatóknak törvény szerint járó pénzt kifizetik, ugyanakkor sajnálatának adott hangot, hogy erre ennyit kellett várni. Közölte: hosszas utánajárás és levelezgetés után juthatnak végre az intézmények ahhoz a forráshoz, amelyből legalább a szociális és a teljesítményalapú ösztöndíjak kifizethetők. Nagy Dávid megköszönte az államtitkárság és a minisztérium közbenjárását.