Milyen következményei lehetnek a Tavares-jelentésnek? Mihez van joga az Európai Parlamentnek? Feloldható-e a kémügy titkossága? A P8 vendége volt Gulyás Gergely.
– Szomorúak vagyunk, hogy van olyan európai intézmény, ami tisztán magyar belpolitikai kérdéseket az európai pártpolitikába ilyen mértékben von be, megsértve ezzel a magyar önrendelkezést és a közösségi jogot is – értékelt a Tavares-jelentés elfogadására reagálva a kormánypárti politikus. Szerinte viszont ha valaki megnézi az utóbbi évtizedek hasonló jelentéseinek sorsát és utóéletét, az pontosan látja, hogy nem lett tőle értékesebb az a papír, amire írták, és nyilván nincs semmilyen következménye. Hogy a baloldal tudhat-e tőkét kovácsolni az elfogadott jelentésből, illetve lehet-e annak hatása a 2014-es választásokra, erről is beszélt a Hír TV P8 című műsorában a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
Azzal kapcsolatban, hogy egyes brüsszeli szereplők már előre megkérdőjelezik a jövő évi választások tisztaságát, úgy vélekedik, hogy Magyarországot a szintén jövő évi EP-választások kampánytémájává teszik, de önmagában jelzésértékű és elfogadhatatlan az is, hogy e témában Viviane Reding EB-alelnök titkos társaságok találkozóira jár. Hogy végül Mesterházy Attila vagy Bajnai Gordon lesz-e a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje – ha lesz ilyen –, az erről szóló vitát a Fidesz-frakcióban „érdeklődéssel figyelik”, bár jelenleg Mesterházy tűnik Gulyás szerint esélyesebb aspiránsnak.
A mások mellett Szilvásy György egykori titokminiszter érintettségével kirobbant kémbotránnyal kapcsolatban elmondta, hazánk nemzetbiztonsági érdekeit szem előtt kell tartani, noha Gulyás – elmondása szerint – a nyilvánosság oldalán áll, többek közt azért, hogy ne mondhassa a Szilvásyt mentegető baloldal, hogy egyes szereplők koholt vádakkal állnak eljárás alatt. – A társadalomnak jogos igénye tudni, hogy egy volt miniszter miért kapott első fokon, nem jogerősen egy év letöltendő szabadságvesztést – mondta a nemzetbiztonsági bizottság korábbi tagjaként a honatya. Hab a tortán, hogy a részletek titkosítását az előző kormányzat idején intézték el, 80 esztendőre.
Gulyás a műsorban szót ejtett arról is, valójában ki próbálja befolyásolni a bíróságot, ügyészséget, hogyan működik a parlamenti fegyelem az új országgyűlési törvény után, s az LMP közeljövőben újra létre jöhető frakciójáról is. Végül elmondta, milyen lehetőség van akkor, amikor Magyarország egy EP-képviselője nem a magyar nemzet érdekeit képviseli.