A SZIME jól tudja, belülről látja, hogy a szociális szférában dolgozók mindennapos, a rászorultaknak odaadón, lelkiismeretesen segítő, igen nehéz munkája a fizetéseikben nem tükröződik. Az ágazatot érintő bérrendezés hat éve várat magára, éppen ezért az egyesület már hosszú ideje minden lehetséges fórumon felhívja a figyelmet arra, hogy az említett nehéz munka nagyobb anyagi megbecsülést érdemelne.
Mindezek után az emberi erőforrások minisztere által múlt szombaton bejelentett, személyenkénti 5-11 százalékos, tehát havi szinten 6-17 ezer forintos fizetésemelést a SZIME egyértelműen üdvözlendőnek tartja. Az intézkedés jelentőségét erősíti, hogy az emelés egyaránt érinti az állami, önkormányzati, magán és egyházi fenntartású intézményekben szolgálatot teljesítő munkatársainkat. Az egyesület ugyanakkor tisztában van azzal is, hogy a szociális szférát illető bérrendezés ennyivel nem érhet véget. Reményei szerint a bejelentéssel elindult valami, ami az ágazatban dolgozók megelégedésére folytatódik is majd.
December 16-án Soltész Miklós jelentette be, hogy körülbelül 91 ezer alap- és szakellátásban dolgozó embert érint majd a készülő szociális ágazati életpályamodell, amelynek kidolgozásához és bevezetéséhez fél évre lesz szükség. Soltész, aki a Kossuth Rádióban és az M1-en is beszélt a kormányzat terveiről, elmondta, a szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti ágazatban dolgozók, köztük a bölcsődei munkatársak bruttó átlagfizetése 140 ezer forint, ami az egyéb foglalkozási területekével összevetve az egyik legalacsonyabb érték.
A kormány ezért döntött úgy a múlt héten, hogy úgynevezett szociális ágazati pótlékot hoz létre, amely képesítéstől és a szakmában töltött évek számától függően, 5-11 százalékos emelést, vagyis 6-17 ezer forintos emelést jelent majd – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) tisztségviselője. Soltész hangsúlyozta, a pótlék bevezetése az életpályamodell bevezetésének kezdő, „nulladik” lépése. A folytatást a szociális életpálya munkacsoportot megalakítása jelenti, amelyben civil és érdekvédelmi szervezetek is helyet kapnak.