Soltész, aki a Kossuth Rádióban és az M1-en is beszélt a kormányzat terveiről, elmondta, a szociális, gyermekvédelmi és gyermekjóléti ágazatban dolgozók, köztük a bölcsődei munkatársak bruttó átlagfizetése 140 ezer forint, ami az egyéb foglalkozási területekével összevetve az egyik legalacsonyabb érték.
A kormány ezért döntött úgy a múlt héten, hogy úgynevezett szociális ágazati pótlékot hoz létre, amely képesítéstől és a szakmában töltött évek számától függően, 5-11 százalékos emelést, vagyis 6-17 ezer forintos emelést jelent majd – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) tisztségviselője. Soltész Miklós hangsúlyozta, a pótlék bevezetése az életpályamodell bevezetésének kezdő, „nulladik” lépése. A folytatást a szociális életpálya munkacsoportot megalakítása jelenti, amelyben civil és érdekvédelmi szervezetek is helyet kapnak. A munkacsoport feladata, hogy az elkövetkezendő évekre meghatározza azokat a szociális ellátásokat, amelyeket minden rászorultnak meg kell kapni, illetve azt, hogy a területen dolgozók milyen életpályát követhetnek.
A pótlék januártól érvényes, de mivel az nagyon sok területet fed le, az intézése nagyon bonyolult, az első kifizetés csak márciusban lesz, az év elejéig visszamenőleg – tette hozzá Soltész Miklós. A dolgozók nagy része nem csak a pénzért végzi ezt a munkát – hangsúlyozta az államtitkár – hanem hivatásként, szívvel-lélekkel. Ők azok, akik esetleg maguk is családfenntartók, ezért felmerülhet bennük, hogy máshol, adott esetben külföldön ugyanezt a munkát több pénzért is végezhetnék.
Ezt a lelki és szívbéli munkájukat kell megsegíteni, ezért biztos, hogy a nyaralások, a pihenés, a rekreáció, a további felkészülések, továbbképzések is az életpályamodell részei lesznek, éppen azért, hogy a dolgozók meg tudjanak maradni ezen a területen, és ne jelentkezzen náluk a sajnos nagyon jellemző kiégés – fogalmazott az államtitkár.