Az államfő emlékeztetett arra, hogy ezen a vidéken már több mint 250 éve megkezdődött a gyümölcstermesztés, és ez a munka a XIX. század közepére a falu életét alapvetően meghatározó foglalatossággá vált.
Nagykörűnek a cseresznye már az 1930-as években országos hírnevet szerzett, és külön öröm, hogy ez a hagyományos tevékenység 1990 után újra életre kelt – tette hozzá Áder János.
Mindehhez tehetségre, kitartásra és hagyománytiszteletre volt szükség, és olyan emberekre, akik elkötelezettségükkel, hitükkel támogatták, illetve jelenleg is támogatják a programokat – fogalmazott az államfő. A Nagykörüért Cselekvők sorában kiemelte Veres Nándort, a település elöljáróját, aki – Áder János szavai szerint – az állatorvosi hivatást 25 éve cserélte fel a polgármesterségre a falubeliek nagy megelégedettségére.
Nagykörű a cseresznyéhez köthető ismertség mellett arra is büszke lehet, hogy az elmúlt húsz évben korszerűsödött az infrastruktúrája, új iskolája, óvodája épült, és kifejlődött a piacképes terméket előállító kézműves ipara – jegyezte meg az államfő.
Áder János hangsúlyozta, látogatásának egyik nem titkolt célja az volt, hogy felhívja a nyilvánosság figyelmét egy olyan közösségi teljesítményre, „amit nem veszünk észre, nem tartunk nagyra és nem süvegelünk meg”.
Az államfő egész napos programja során találkozott a település vezetőivel, elbeszélgetett a helyi közösség életét meghatározó szereplőkkel, megnézte a tanodát, a nemezkiállítást, a bölcsődét, a cseresznyefa-gyűjteményt, egy kecskesajt-készítő műhelyt, valamint a tájházat is.