Több mint százezer ember izgulhat a hétfő miatt

A magyar nyelv és irodalom és a magyar mint idegen nyelv írásbeli vizsgáival kezdődnek az érettségik.

NT
2014. 04. 30. 4:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatal MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a kétszintű vizsgarendszer bevezetése óta a 20. vizsgaidőszakban május 5. és június 27. között a középiskolákban és 20 kormányhivatal szervezésében mintegy 1190 helyszínen zajlanak majd az érettségik.

A hosszú hétvége miatt egyes középiskolákban már ma délután elballagnak a diákok. Az írásbeli érettségik hétfőn a magyar nyelv és irodalom és a magyar mint idegen nyelv vizsgákkal kezdődnek.

 

A http://jelesnapok.oszk.hu oldal szerint a ballagás kifejezés a latin eredetű valetans (búcsúzó) szóból származik, maga a szokás pedig a felvidéki Selmecbányáról, ahol az 1870-es években az erdészeti és bányászati akadémia hagyományaként a hallgatók a Ballag már a vén diák kezdetű dal éneklésével búcsúztak el iskolájuktól.

 

Ezek után az egész országban és minden iskolatípusban elterjedt a ballagás szokása, és a 20. század elejére már általánossá vált. A 1920-as évekre a Ballag már a vén diák kezdetű dalt sok helyen felváltotta az Elmegyek, elmegyek kezdetű magyar népdal.

Az érettségizők közül 83 ezer végzős középiskolás tesz ebben a vizsgaidőszakban rendes érettségit. Rajtuk kívül még – a rendszer által nyújtott lehetőségekkel élve – mintegy 34 800-an tesznek legalább egy tárgyból valamilyen érettségi vizsgát, azaz mintegy 117 800 diák ad számot tudásáról. A vizsgák 3416 érettségi vizsgabizottság közreműködésével zajlanak majd.

Az érettségi vizsga 2005 óta – a művészet és a művészetközvetítés képzési terület kivételével – kiváltja az egyetemi, főiskolai felvételi vizsgákat is. Az írásbeli vizsgák május 5-től május 26-ig tartanak. Az emelt szintű szóbeli vizsgák kezdete június 5., vége június 13., a középszintű szóbeli vizsgák időszaka június 16–27.

A diákok együttesen mintegy 429 500 vizsgát tesznek le. Érettségi bizonyítványukba és tanúsítványukba további 61 450 érettségi eredmény kerül a már előzőleg megszerzett vizsgaeredményeik alapján – közölte a hivatal. A 429 500 vizsgából mintegy 41 200 vizsga emelt szintű, 388 300 pedig középszintű vizsga.

Az emelt szintű vizsgák száma tavalyhoz képest több mint 2700 vizsgával, 7 százalékkal nőtt. Ez a növekedés is – az előző években tapasztalható folyamatos emelkedéssel együtt – tükrözi a felsőoktatási felvételi feltételeinek változásait, az ott elvárt magasabb követelményeket – állapította meg a hivatal.

A közleményben kitértek arra is: a diákok választása alapján ebben a vizsgaidőszakban – az idegen nyelven letett tárgyakat külön számolva – 154 tárgyból lesz középszintű és 73 tárgyból emelt szintű érettségi. Negyedik éve emelt szintű vizsga csak azokból a tárgyakból tehető, amelyek a felsőoktatási felvételi eljárás során érettségi pontot adó tárgyként figyelembe vehetők.

Ebben a vizsgaidőszakban is élhetnek a jelentkezők a hét vizsgafajta mindegyikével, a megfelelő feltételek megléte esetén a rendes, az előre hozott, a szintemelő, a kiegészítő, az ismétlő, a pótló és a javító érettségi letételével.

 

A vizsgafajták közül a legtöbb a rendes érettségi vizsga: számuk mintegy 380 900, az összes vizsga 89 százaléka. A középiskolák alacsonyabb évfolyamaira járó diákok 22 ezer előre hozott vizsgát tesznek le idén tavasszal, ez a vizsgák 5 százaléka. Az előre hozott vizsgák száma az előző év hasonló időszakához képest a felére csökkent a vizsgaszabályzat módosítása miatt.

A már érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők a tavalyinál 2500-zal több, csaknem 11 300 ismétlő vagy kiegészítő érettségit tesznek le (ez a vizsgák mintegy 3 százaléka).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.