Láng István a szakmai tanácskozás előtt az újságíróknak nyilatkozva kifejtette: az 1970-es években mért legnagyobb vízállásoktól az utóbbi években jóval magasabb árhullámok vonultak le a folyókon, s a kutatói modellezések szerint további vízszintemelkedések várhatók.
Az árvízvédelmi rendszer fejlesztését ennek megfelelően újra kell gondolni – hangoztatta –, folytatni kell a gátak megerősítését, a vésztározók építését, sőt elengedhetetlenül szükséges a nagyvízi folyómedrek rendezése is.
Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője a konferencián kiemelte: az ukrán társszervezettel közösen, svájci támogatással már elvégezték a Tisza és mellékfolyóinak vízhozam-modellezését. Az eddigi legnagyobb vízállásokat 60-190 centiméterrel meghaladó vízszintek várhatók a térségben.
Hangsúlyozta, hogy ehhez igazodó fejlesztéseket határoztak meg, a töltéserősítések mellett sík- és hegyvidéki tározókat építenek és terveznek a határon innen és túl, illetve korszerűsítik, bővítik a riasztó- és mérőállomások magyar–ukrán közös hálózatát. Az árvízvédelmi infrastruktúrát pedig megújítják.
A térségben novemberre készül el a 17 milliárd forintból épülő Szamos–Kraszna-közi árapasztó tározó, amely 51 négyzetkilométeres lesz és 126 millió köbméter víz befogadására alkalmas. Igénybevételével a Szamos vízszintjét 60-80, míg a Tiszáét Vásárosnaménynál 30-40 centiméterrel lehet majd csökkenteni árvíz idején.
Megkezdődött a beregi árapasztó tározó építése is, amelynek költsége 33 milliárd forint, s 2015-ben adják majd át. A 60 négyzetkilométeres tározó a Tisza vízszintjét Tivadar és Záhony között 40-80 centiméterrel csökkentheti árhullámok vonulásakor.
Vinnai Győző, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kormánymegbízottja, védelmi bizottságának elnöke, a térség Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselője a konferencia résztvevőit köszöntő beszédében arról szólt, hogy az új árvízi szintek meghatározása és az arra épülő fejlesztések különösen fontosak Magyarország számára. Hazánk lakosságának egyötöde, mintegy kétmillió ember árvizektől veszélyeztetett területen – 628 településen, köztük 60 városban – él. Ehhez hasonló veszélyeztetettsége csak Hollandiának van Európában – tette hozzá.