A jogszabály szerint a külképviseleteken leadott szavazatokat tartalmazó urnáknak a szavazás utáni negyedik nap, azaz ez esetben csütörtök éjfélig kell megérkezniük az NVI-hez.
Szerda reggelre 96 külképviselet urnái már rendben eljutottak az NVI-hez, utolsóként Hanoiból érkezett meg a 22 voksot tartalmazó urna. A külképviseleteken összesen 24 059 választópolgár adta le szavazatát.
Az NVI munkatársai a tervek szerint pénteken bontják fel valamennyi urnát, mert bár már most rendelkezésre állnak, de az NVI-ben egyelőre az átjelentkezéssel szavazó választópolgárok szavazatait szortírozzák egyéni választókerületek szerint. (Az országgyűlési választás előtt 128 ezren jelezték, hogy nem a lakóhelyükön kívánnak voksolni, ezek a választópolgárok átjelentkezéssel szavazhattak egy másik magyarországi településen, az ő voksaikat hétfőn vitték az NVI-be.)
Az NVI-ben pénteken felbontják a külképviseleti urnákat és a 106 egyéni választókerület szerint csoportosítják a szavazatokat, azután – az átjelentkezéssel szavazók voksaival együtt – eljuttatják őket a 106 országgyűlési egyéni választókerület kijelölt szavazatszámláló bizottságához.
Itt az átjelentkezéssel szavazók, illetve a külképviseleten szavazók borítékjait bekeverik a választás estéjén fel nem bontott urnákba, és így számlálja meg a szavazatokat a szavazatszámláló bizottság.
Amikor a szavazatszámláló bizottság eredménymegállapító jegyzőkönyve rendelkezésre áll, a választókerületi választási bizottság megállapítja a választás választókerületi eredményét, tulajdonképpen azt, hogy ki nyerte a mandátumot a választókerületben.
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke úgy vélte, a külhoni magyarság érvénytelen levélszavazatai az első választási részvétel „tanulópénzének” minősülnek. Az EMNP elnöke reményét fejezte ki, hogy a Nemzeti Választási Iroda pontos kimutatást készít arról, miben hibáztak az érvénytelenül szavazók, és ezzel segíti hogy a következő választásokon kiküszöböljék a hibákat.
Toró hozzátette: akik az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) vagy az EMNP önkénteseinek a segítségét igényelték az azonosító nyilatkozat kitöltésében, a levélszavazat borítékolásában és eljuttatásában, biztosan érvényesen szavaztak.
Az EMNP elnöke szerint a két szervezet derekasan kivette a részét a választási részvétel elősegítésében. Hozzátette, az erdélyi magyarok közül mintegy 370 ezren tettek állampolgársági esküt a választások előtt, közülük mintegy 240 ezren voltak választó korúak, akik közül 135 ezren regisztráltak, és mintegy 110 ezren éltek a szavazati jogukkal.
Toró T. Tibor nem tartotta rossznak az erdélyi részvételi arányt. Hozzátette, a választói névjegyzékbe felvett erdélyiek közül mintegy 85-90 ezer ember az EMNT és az EMNP segítségével regisztrált, és 65 ezren a két szervezet segítségével juttatták el szavazatukat a magyar külképviseletekre vagy a magyar postára.
A kormány szerdai ülésén meghallgatta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnökének, Patyi Andrásnak és a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnökének, Pálffy Ilonának a véleményét az idei országgyűlési választásról – közölte Giró-Szász András kormányszóvivő az MTI kérdésére.
Orbán Viktor miniszterelnök a szavazás másnapján, hétfőn tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a szerdai kormányülésen értékelni fogják a választás lebonyolítását. A személyi és kormányzati szerkezeti ügyekkel – így például az általa vezetett új kabinet összetételével – kapcsolatos kérdésekre a kormányfő akkor azt válaszolta, hogy hétfőn és kedden egyeztet a kormánytagokkal, és „amikor eljött a pillanat”, tájékoztat a döntésekről.