Ezért ment Áder Katarba

Katar állam emírjével és a tervek szerint a miniszterelnökkel is tárgyal ma a perzsa (arab)-öbölbeli országban Áder.

BuL
2014. 05. 13. 6:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök hétfő este érkezett Dohába, útjára elkísérte felesége, Herczegh Anita. A delegáció tagja Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is.

Áder János és Varga Mihály a nap folyamán Dohában megbeszélést folytat Tamím bin Hamad Ál Száni sejkkel, Katar állam emírjével. A tervek szerint találkoznak Abdalláh bin Nászer bin Kalifa Ál Száni sejkkel, katari miniszterelnökkel és belügyminiszterrel. A nap végén a magyar delegáció a katari magyar kolónia tagjaival (orvosokkal, bankárokkal, a kulturális élet képviselőivel) találkozik.

A katari látogatás fő témája lehet, hogy magyar cégek milyen lehetőségeket találnak abban a fejlesztési alapban, amelyre évente 20-30 milliárd dollárt fordít Katar. Jelenleg a két ország közötti gazdasági kapcsolatokban sok a kihasználatlan lehetőség, ezek iránt a magyar vállalatok érdeklődése érezhetően növekszik. Ugyancsak cél lehet, hogy felhívják a figyelmet a magyarországi befektetési lehetőségekre. Mivel Kataré a világ harmadik legnagyobb földgáztartaléka, ez a terület is szóba kerülhet a tárgyalásokon, hiszen az arab ország számára fontos piac lehet a jövőben Kelet-Közép-Európa.

Katar területén kétmilliónyian élnek, de közülük csak 280 ezren katari állampolgárok. A lakosság túlnyomó része vendégmunkás. Az arab ország gyakorlatilag egy nemzedék alatt teremtett luxuskörülményeket, miután a 40-es években jelentős mennyiségű földgázt találtak területén. Ma a világon Katarban a legmagasabb az egy főre jutó GDP, mintegy 104 ezer dollár. Katar a Föld egyik olyan országa, ahol az állampolgárok nem fizetnek jövedelemadót, és ahol lényegében nincs munkanélküliség.

Magyarország katari importjának értéke 2013-ban mindössze egymillió dollár volt, exportjáé pedig 25 millió dollár. A kétoldalú kereskedelmi forgalom a rekordévnek számító 2012-ben is alig haladta meg az 58 millió dollárt (ebből 50 millió volt a magyar export értéke).

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.