Harrach: A magyar érdekek megvédése a tét

Az EP-választás tétje a magyar érdekek megvédése és az EP néppárti frakciójának erősítése – mondta Harrach Péter.

KG
2014. 05. 06. 21:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harrach Péter a Fidesz–KDNP kampánygyűlésén mintegy száz érdeklődő előtt hangoztatta: a magyar érdekek védelmét nem lehet a baloldalra bízni, de „a másik szélsőségre” sem, mert ők oly mértékig euroszkeptikusak, hogy az unióból való kilépést is fontolgatják.

A politikus szerint „a baloldali szélsőség” – amellyel összefüggésben a DK-t és Bajnai Gordont említette – mindig kritika nélkül elfogadja a külső irányítást, a jobboldali szélsőség pedig egyértelműen a távolodást szorgalmazza az EU-tól. „Mi abban hiszünk, hogy az európai népek képesek az uniót úgy működtetni, hogy az mindenkinek a javát szolgálja, ugyanakkor változásokra van szükség, ezért dolgozunk” – tette hozzá.

Kitért arra is, hogy az Európai Parlamentben meg kell védeni a magyarországi rezsicsökkentést és az új földtörvényt. A külhoni magyarokért való kiállás alapján határon túli magyar szervezetek képviselői is rajta vannak a Fidesz és a KDNP közös listáján, amelyen a KDNP a saját kvótájára szerepelteti Tőkés Lászlót – mondta.

Harrach Péter szerint az ázsiai és az iszlám kultúrák „elhúznak mellettünk”, az iszlám világban demográfiai robbanás van, Ázsia színes és feltörekvő népei igazolják annak a kultúrának az életrevalóságát – fejtette ki. Mint mondta, Európában „sorvad” a lakosság, a kontinens környezetében lévő iszlám országok lakossága ötven év múlva jelentősen túlszárnyalja az európai népességet. Sejthető, hogy az európai vákuum honnan fog beszívni bevándorlókat, és nehéz megállítani ezt a folyamatot – jegyezte meg.

Schöpflin György, a Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselőjelöltje egyebek között arról beszélt, hogy az EP csaknem 300 tagú néppárti képviselőcsoportja valószínűleg nem fogja tudni megtartani létszámát, „ha minden jól megy”, 200-230 tagú lesz a frakció; a szocialisták többen lesznek, a liberálisok visszaesnek – jósolta.

A politikus, aki tíz éve az Európai Parlament tagja, úgy fogalmazott: a „közép, ami a normális európai életet képviseli, szorítás alá kerül jobb- és baloldalról egyaránt”. Azt is hangsúlyozta, hogy feladatának tartja a nyugati magyarság képviseletét, hiszen Nyugat-Európában jelenleg 300-400 ezer magyar él.

Az ukrán válsággal kapcsolatban megjegyezte: ez a legsúlyosabb európai válság 1945 óta. Ha nincs erőteljes fellépés Oroszországgal szemben, továbbterjeszkedik, és magát a demokráciát veszélyezteti. Az európai uniós rendszer a legsikeresebb nemzetközi rendszer, amely valaha volt is Európában, ha van konfliktus, van megoldási mechanizmus is. Ezt veszélyezteti, hogy az oroszok „széttépték a helsinki záróokmányt és az 1994-es budapesti memorandumot, amelyben Oroszország garantálta Ukrajna határait” – mutatott rá.

A Babits Mihály Kulturális Központban rendezett kampánygyűlésen Horváth István, Szekszárd fideszes országgyűlési képviselője egyebek között arról beszélt: a Krím félszigeti orosz fellépés megítélése Magyarországon vegyes, hiszen felvetődik a Felvidék, a Vajdaság, Erdély kérdése. „Mi is aláírtunk egy szerződést, és szívesen eltépnénk” – mondta.

Schöpflin György erre reagálva megjegyezte: az oroszok azért kerültek többségbe a Krím félszigeten, mert az eredeti tatár lakosságot elűzték, ez már a 17–18. században elkezdődött, 1944-ben pedig az egész lakosságot deportálták. A krími tatárok csak az ukrán függetlenség után települtek vissza, a Krím tehát „nem ősi orosz föld, hanem gyarmat; nem egészen ugyanaz a helyzet, mint Erdély vagy a Felvidék esetében” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.