Megkóstolni Magyarországot

Ma újranyit és vasárnap estig tart a Millenárison a Gourmet Fesztivál, a minőségi ételek és italok seregszemléje.

Lukács Csaba
2014. 05. 30. 10:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a gulyást értelmezték újra a legjobb séfek, idén pedig egy másik hagyományos magyar étel, a rakott krumpli kerül terítékre – az idén negyedszer megrendezett Gourmet Fesztiválon számtalan változatban megkóstolhatjuk.

A Sofitel szállodában működő Paris Budapest étterem francia séfje például mousse-nak, vagyis habosan képzelte el, mellé kolbász helyett konfitált borjúpofa jár, és a tejfölt is füstölve adja. (Az étterem egyébként francia sztárséfeket is elhozott a fesztiválra, az összesen három Michelin-csillagot összegyűjtő Alain Caron és Jaques Pourcel szombat este héttől főz a közönség előtt). Gerendai Károly, a rendezvény fő szervezője szerint azért esett a választásuk erre a „szemtelenül egyszerű” ételre, mert olyasvalamit kerestek, amit mindenki ismer, és van róla kellemes emléke.

Az ország legjobb éttermei, cukrászai, borászai, sajtkészítői mellett idén először lehetőséget kapnak a street food, vagyis az utcán, menet közben fogyasztható étkek készítői, és bemutatkoznak a legjobb külföldi konyhát vivő éttermek is. A rendezvény kiváló alkalom arra, hogy kis helyen végigkóstoljuk a magyar gasztronómiai kínálat zömét: kitelepült a három magyar Michelin-csillagos étterem közül kettő, a Costes és a Borkonyha, itt vannak a legnevesebb vidéki helyek is, így az encsi Anyukám Mondta, a balatonszemesi Kistücsök és a veszprémi Chianti. Minden étterem speciális menüt kreált a látogatóknak, a bőséges kóstolónyi adagok ezer forint körüli összegbe kerülnek.

A fesztivál nyitónapja előtt a Magyar Gasztronómiai Egyesület nyilatkozatot tett közzé, amelyben étterem-tulajdonosok, séfek, mesterszakácsok, kulináris szakemberek kérik a törvényhozókat az új szakképzési törvény átfogó újragondolására. A jogszabály értelmében ugyanis 2015 szeptemberétől csak olyan étterem köthet tanulószerződést, amely mesterlevéllel bíró szakácsot, cukrászt, pincért alkalmaz. „A törvény alkalmazása a mi szakmáinkban nem szolgál jó célt. Nem emeli a képzés és az étkezési kultúra színvonalát, sőt, a mesterképzés új álképzési formát hozna a rendszerbe” – írják, és ők is osztják a legújabb Michelin-csillagos étterem, a Borkonyha séfjének, Sárközi Ákosnak a Magyar Nemzet Magazinjában megfogalmazott véleményét, amely szerint „a mi szakképzésünk a legrosszabb a világon”. Az aláírók szerint a mesterlevél-kötelezettség bebetonozná az elmaradottságot, és olyan elavult struktúrákat támogat, amelyektől rég meg kellett volna szabadulni.

„A gasztronómia stratégiai ágazat. Az étkezési kultúra (az ehhez kapcsolódó szakmákkal, mentalitásokkal) az ország egyik legmarkánsabb jellemzője. E törvény alkalmazása nemcsak a szakmának, hanem az egész országnak jelentős kárt okozna” – állítják. Helyette azt javasolják, megfelelő szakképzési tartalmat dolgozzanak ki, s el kell érni, hogy legyen minél több kiemelkedő alapanyagunk, hiteles minőséggarancia-rendszerünk, és segítsük a jó magyar termékek megjelenését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.