Nyugati beavatkozást sürgettek

A nyugati országok vezetőinek segítségét kérték a német megszállás áldozatainak emlékműve ellen tüntetők.

Győr Ágnes
2014. 05. 02. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamennyi uniós állam, Izrael és az Egyesült Államok nagykövetségének képviselőit is meghívták a fővárosi Szabadság térre a német megszállási emlékmű ellen tüntetők tegnap. Végül a Holland Királyság képviselője és az Egyesült Államok nagykövetségének ideiglenes ügyvivője, André Goodfriend jelent meg. Lovas Zoltán, a csoport szóvivője a rendezvényen arról beszélt, az emlékmű meghamisítja a történelmet, s rámutat a magyar demokrácia deficitjére. Megköszönte, hogy „a nyugati sajtó, pártállástól és politikai értékválasztástól függetlenül, az elmúlt négy évben foglalkozik a magyar demokrácia leromlásával, a tömeges elnyomorodással, az elcsalt választással, a gazdasági okokból emigráló százezrek ügyével.” De – tette hozzá – ez ma már kevés! Az európai parlamenti választáson a szélsőséges erők térnyerését előre jelezve azt kérte a nyugati országok vezetőitől, „álljanak készen arra, hogy amikor eljön az idő, segítsenek nekünk újraépíteni a hazánkat, a társadalmunkat, a gazdaságunkat”.

Az emlékművel kapcsolatban közben az Origo.hu szerdán nyilvánosságra hozta Orbán Viktor levelét, amelyet Dávid Katalin Széchenyi-díjas művészettörténésznek, a Magyar Művészeti Akadémia tagjának címzett. A kormányfő ebben leszögezte: „Ártatlan áldozatok százezreinek emléket állítani nemcsak helyes dolog, de erkölcsi természetű kötelesség is”. A dokumentumban a kormányfő az emlékmű körüli eddigi politikai vitát kocsmai lökdösődéshez hasonlította. Hozzátette, amit a magyarok megtehettek, megtették. „Bocsánatot kértünk, habár tudjuk, hogy a népirtókkal való kollaborálás bűne megbocsáthatatlan. Jóvátételt adtunk, habár tudjuk, ami történt, jóvátehetetlen” – fogalmazott. Hozzáfűzte, „olyan felelősséget ugyanakkor nem vállalhatunk, amely nem illet bennünket”, ezért azt is ki kell mondani: német megszállás nélkül nincs deportálás, nincsenek vagonok és százezerszám elvesztett életek. Ezek belátása nélkül – foglalt állást Orbán Viktor – nehezen képzelhető el őszinte és bizalomra épülő együttélés a jövőben.

A kormányfő meghívására pedig szerdán Orbán Viktornál jártak a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) vezetői. Bár a szervezet közleménye szerint a felek közt továbbra is fennáll konfliktus az emlékmű ügyében, a Sorsok Háza és az Együttélés Háza projektek terén előrelépés történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.