Valamennyi uniós állam, Izrael és az Egyesült Államok nagykövetségének képviselőit is meghívták a fővárosi Szabadság térre a német megszállási emlékmű ellen tüntetők tegnap. Végül a Holland Királyság képviselője és az Egyesült Államok nagykövetségének ideiglenes ügyvivője, André Goodfriend jelent meg. Lovas Zoltán, a csoport szóvivője a rendezvényen arról beszélt, az emlékmű meghamisítja a történelmet, s rámutat a magyar demokrácia deficitjére. Megköszönte, hogy „a nyugati sajtó, pártállástól és politikai értékválasztástól függetlenül, az elmúlt négy évben foglalkozik a magyar demokrácia leromlásával, a tömeges elnyomorodással, az elcsalt választással, a gazdasági okokból emigráló százezrek ügyével.” De – tette hozzá – ez ma már kevés! Az európai parlamenti választáson a szélsőséges erők térnyerését előre jelezve azt kérte a nyugati országok vezetőitől, „álljanak készen arra, hogy amikor eljön az idő, segítsenek nekünk újraépíteni a hazánkat, a társadalmunkat, a gazdaságunkat”.
Az emlékművel kapcsolatban közben az Origo.hu szerdán nyilvánosságra hozta Orbán Viktor levelét, amelyet Dávid Katalin Széchenyi-díjas művészettörténésznek, a Magyar Művészeti Akadémia tagjának címzett. A kormányfő ebben leszögezte: „Ártatlan áldozatok százezreinek emléket állítani nemcsak helyes dolog, de erkölcsi természetű kötelesség is”. A dokumentumban a kormányfő az emlékmű körüli eddigi politikai vitát kocsmai lökdösődéshez hasonlította. Hozzátette, amit a magyarok megtehettek, megtették. „Bocsánatot kértünk, habár tudjuk, hogy a népirtókkal való kollaborálás bűne megbocsáthatatlan. Jóvátételt adtunk, habár tudjuk, ami történt, jóvátehetetlen” – fogalmazott. Hozzáfűzte, „olyan felelősséget ugyanakkor nem vállalhatunk, amely nem illet bennünket”, ezért azt is ki kell mondani: német megszállás nélkül nincs deportálás, nincsenek vagonok és százezerszám elvesztett életek. Ezek belátása nélkül – foglalt állást Orbán Viktor – nehezen képzelhető el őszinte és bizalomra épülő együttélés a jövőben.
A kormányfő meghívására pedig szerdán Orbán Viktornál jártak a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) vezetői. Bár a szervezet közleménye szerint a felek közt továbbra is fennáll konfliktus az emlékmű ügyében, a Sorsok Háza és az Együttélés Háza projektek terén előrelépés történt.