A vészkorszak áldozataira emlékeztek

Gyászmegemlékezést tartottak, és zsidó emlékhelyet avattak a holokauszt 70. évfordulója alkalmából Zalaegerszegen.

WA
2014. 06. 01. 17:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A zsinagóga épülete emlékeztet a hajdani zalaegerszegi zsidó közösség szerepére a város életében, de egyben jelzi a közösség veszteségét is. A meggyújtott gyertyák hatmillió-hatszázezer zsidó áldozatért égnek – mondta a helyi hitközség elnöke. Siklósi Vilmos beszéde közben a kivetítőn a Jobbiknak az áprilisi országgyűlési választáson Zala megyében elért szavazati aránya volt látható.

A hitközségi elnök azt mondta: a zalaegerszegi zsidóságot megkérdezték a holokauszt-emlékév rendezvényeiről, a város közparkjában emlékművet állítottak a zsidó áldozatoknak, konferencián mutatták be a zsidóság életét a betelepülésüktől napjainkig, történetükről a közeljövőben könyv jelenik meg. Botfán Hüvös József (Hirschel Salamon) zsidó földesúrnak emelnek emléktáblát, akit, bár katolizált, agyonvertek a téglagyárban – emlékeztetett Siklósi Vilmos.

A megemlékezést követően Gyutai Csaba, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz-KDNP) felavatta az emlékhelyet az egykori zsinagógában. Hangsúlyozta, hogy az emlékhely csak összefogással jöhetett létre. Felidézte, hogy a 18. században néhány zsidó család érkezett Zalaegerszegre. A közösség hamar megerősödött, 1920-ban már 1800 zsidó család élt a városban. Több szervezetet hoztak létre, aktívan részt vettek a város életében, de a vészkorszakot sokan nem élték túl.

A helyi zsidó hitközség és a Béke-Shalom Baráti Társaság munkájának köszönhetően ma újra van zsidó élet Zalaegerszegen. Csak egymás kölcsönös megbecsülése vezethet el a békés együttéléshez – mutatott rá Gyutai Csaba.

Az emlékhely vitrinjeiben zsidó jelképek láthatók, érintőképernyő segítségével a látogatók megismerhetik a zalaegerszegi zsidóság történetét. A kerámia járólapot Zalaegerszeg térképe borítja, amely a zsidó emlékhelyekre hívja fel a figyelmet. A tárlat különlegessége a zsidó embereket ábrázoló tükör, amely az előtte állók körvonalait is visszatükrözi.

A gyásznapon koszorút helyeztek el a gettó és a roma holokauszt áldozatainak emléktábláinál, és megemlékezést tartottak az izraelita temetőben.

Zalaegerszegen 1944 áprilisában kezdődött el a zsidó lakosok összeírása, május elején pedig létrehozták a gettókat. 3209 embert tartottak fogva, a deportáltakat szállító vonatok május végén indultak el a haláltáborok felé. Június végén kiürültek az egerszegi gettók, a deportáltak és a munkaszolgálatra elhurcoltak közül 1200-an soha nem térhettek vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.