A szabadság motorja voltunk

1956 ünnepe: emléktáblákat avattak · Rendhagyó történelemórák a Terror Házában.

Munkatársainktól
2014. 10. 23. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főváros 1956-os tűzoltóparancsnokának, a száz éve született Marinovich Endrének állítottak emléktáblát a minap Csömörön, a Gloria Victis emlékparkban. Az eseményen Boross Péter volt miniszterelnök mondott ünnepi beszédet, majd Varga Ferenc dandártábornok, a főváros katasztrófavédelmi parancsnoka méltatta elődjét, aki a forradalom és szabadságharc legvéresebb napjaiban fegyvertelenül is példát mutatott bátorságból, helytállásból. Marinovich egységével az orosz invázió legvéresebb napjaiban, ágyútűz közepette is mentette, akit csak menthetett a rommá lőtt, égő házakból, pincékből. A csömöri kötődésű, politikai okokból a Rákosi-érában B listára került, majd bebörtönzött Marinovich Endrét a forradalom leverése után félreállította a hatalom, megalázták, rangjától megfosztották. 1992-es rehabilitálását nem érhette meg, 63 évesen, 1977-ben halt meg.

Emléktáblát avatott Boross Péter a fővárosban is. – Mi nemcsak a szabadság népe, de a motorja voltunk 1956-ban. Büszkék lehetünk arra, hogy a Nyugatnak is nagy támogatást nyújtottunk – hangsúlyozta a volt kormányfő a Tétényi úti Szent Imre Egyetemi Oktatókórház emléktábla-avatásának ünnepségén. Emlékeztetett rá: akkor Európa több országában is közel került a kommunista párt a kormányzati pozícióhoz. Szabadságharcunk viszont azt üzente: nem olyan szép az a rendszer, mint amilyennek egyesek beállítják.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc ünnepéhez közeledve a Terror Háza Múzeum ismét megrendezi rendhagyó történelemórákból álló sorozatát Nincsenek kis népek címmel. A programokat alapvetően iskoláknak hirdetik meg, de előzetes telefonos regisztráció után bárki részt vehet az előadásokon.

Sok tanintézmény már azelőtt regisztrált, hogy a múzeum értesítést küldött volna, ami jelzi, hogy a történelemtanárok régóta számolnak a lehetőséggel. A múzeumi foglalkozásokon ugyanis a tanulók kizökkennek a tanórák megszokott rendjéből, pluszinformációhoz jutnak, olyan ismeretekkel gazdagodnak, amelyek nem szerepelnek a tankönyvekben. Az órákat videobejátszások, hangfelvételek és archív képek színesítik. Segíti a kommunikációt, hogy az intézmény igyekezett fiatal előadókat felkérni az előadások megtartására. A sorozat sikerét jelzi, hogy a múzeum tájékoztatása szerint az októberi programokon ezerötszáz diák vesz részt.

A diákok, érdeklődők kérdezhetnek az előadóktól, számos csoport pedig végiglátogathatja a múzeum tárlatait is. A nap végén a Schmidt Mária és Tallai Gábor forgatókönyve alapján, Török Ferenc rendezésében készült Játsszunk nyugodtan! című dokumentumfilmet tekinthetik meg az érdeklődők, amely Puskás „Öcsi” Ferenc életén keresztül mutatja be az 1956-os szabadságharcot. A filmet előzetes regisztráció után október 27-ig ugyancsak bárki megtekintheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.