A főváros 1956-os tűzoltóparancsnokának, a száz éve született Marinovich Endrének állítottak emléktáblát a minap Csömörön, a Gloria Victis emlékparkban. Az eseményen Boross Péter volt miniszterelnök mondott ünnepi beszédet, majd Varga Ferenc dandártábornok, a főváros katasztrófavédelmi parancsnoka méltatta elődjét, aki a forradalom és szabadságharc legvéresebb napjaiban fegyvertelenül is példát mutatott bátorságból, helytállásból. Marinovich egységével az orosz invázió legvéresebb napjaiban, ágyútűz közepette is mentette, akit csak menthetett a rommá lőtt, égő házakból, pincékből. A csömöri kötődésű, politikai okokból a Rákosi-érában B listára került, majd bebörtönzött Marinovich Endrét a forradalom leverése után félreállította a hatalom, megalázták, rangjától megfosztották. 1992-es rehabilitálását nem érhette meg, 63 évesen, 1977-ben halt meg.
Emléktáblát avatott Boross Péter a fővárosban is. – Mi nemcsak a szabadság népe, de a motorja voltunk 1956-ban. Büszkék lehetünk arra, hogy a Nyugatnak is nagy támogatást nyújtottunk – hangsúlyozta a volt kormányfő a Tétényi úti Szent Imre Egyetemi Oktatókórház emléktábla-avatásának ünnepségén. Emlékeztetett rá: akkor Európa több országában is közel került a kommunista párt a kormányzati pozícióhoz. Szabadságharcunk viszont azt üzente: nem olyan szép az a rendszer, mint amilyennek egyesek beállítják.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc ünnepéhez közeledve a Terror Háza Múzeum ismét megrendezi rendhagyó történelemórákból álló sorozatát Nincsenek kis népek címmel. A programokat alapvetően iskoláknak hirdetik meg, de előzetes telefonos regisztráció után bárki részt vehet az előadásokon.
Sok tanintézmény már azelőtt regisztrált, hogy a múzeum értesítést küldött volna, ami jelzi, hogy a történelemtanárok régóta számolnak a lehetőséggel. A múzeumi foglalkozásokon ugyanis a tanulók kizökkennek a tanórák megszokott rendjéből, pluszinformációhoz jutnak, olyan ismeretekkel gazdagodnak, amelyek nem szerepelnek a tankönyvekben. Az órákat videobejátszások, hangfelvételek és archív képek színesítik. Segíti a kommunikációt, hogy az intézmény igyekezett fiatal előadókat felkérni az előadások megtartására. A sorozat sikerét jelzi, hogy a múzeum tájékoztatása szerint az októberi programokon ezerötszáz diák vesz részt.
A diákok, érdeklődők kérdezhetnek az előadóktól, számos csoport pedig végiglátogathatja a múzeum tárlatait is. A nap végén a Schmidt Mária és Tallai Gábor forgatókönyve alapján, Török Ferenc rendezésében készült Játsszunk nyugodtan! című dokumentumfilmet tekinthetik meg az érdeklődők, amely Puskás „Öcsi” Ferenc életén keresztül mutatja be az 1956-os szabadságharcot. A filmet előzetes regisztráció után október 27-ig ugyancsak bárki megtekintheti.