Gördülékeny volt a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése

A projekt több mint 5 milliárd forintba került, amelyből 4,9 milliárd uniós forrás volt.

2015. 05. 14. 20:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeneczey Balázs emlékeztetett: a projektet 2011-ben nyújtották be az unióhoz, a fővárosi „házhoz menő” szelektív hulladékgyűjtési rendszer már 2014 végén gyakorlatilag működött Budapesten. A program megvalósítását 2013 tavaszán kezdte meg az FKF Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság.

Hozzátette: a projekt keretében 403 ezer új, szelektív gyűjtőedényt helyeztek ki Budapesten. Emellett vásároltak 60 CNG (gáz) üzemű hulladékgyűjtő célgépet (kukásautót). Így ez év elejére a fővárosban a „házhoz menő” szelektív hulladékgyűjtés terén a lefedettség elérte a 95 százalékot. „Csak abban a háztartásban nincs szelektív gyűjtőedény, ahová nem tudtak bejutni az azt kihelyezők” – összegezte Szeneczey Balázs.

A főpolgármester-helyettes szerint a megvalósult projekt legfontosabb eredménye a fővárosi lakosok körében a „házhoz menő” szelektív hulladékgyűjtés terén kialakult együttműködés és támogatás. Egyben kérte a budapestieket, hogy a hulladékok pontos, elkülönített gyűjtésével a továbbiakban is segítsék ennek a környezetbarát rendszernek a fenntartását.

Kitért arra, hogy a szelektíven gyűjtött fővárosi hulladék előválogatókba kerül, ahol a válogatott hulladék tüzetes átvizsgálásával az újrahasznosítás gördülékenyebbé tételét kívánják elősegíteni. Utalt arra, hogy a múlt év őszén helyeztek üzembe egy válogatót, amellyel az újrahasznosítást kívánják felgyorsítani (ez mintegy 500 millió forintos beruházás volt). A válogatóüzemben elítélteknek biztosítanak munkát segítve társadalmi visszailleszkedésüket.

Horváth Béla, az FKF Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság vezérigazgatója kiemelte: a rendszer kiépítése sikeres volt, és határidőre valósították meg. A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés megkezdése – 2013 tavasza – óta papírból mintegy 22 millió 624 ezer kilogrammot, műanyagból és fémből pedig mintegy 11 millió 622 ezer kilogrammot gyűjtött össze a cég szelektíven. A gyűjtés járatrendszerben történik, és mintegy kétszázan végzik ezt a munkát.

Bokor István, az FKF Zrt. projektigazgatója az MTI-nek elmondta: a házhoz menő szelektívhulladékgyűjtő-rendszer működtetése a fővárosban évente mintegy 1,5-2,0 milliárd forintba kerül. Hozzáfűzte, hogy a rendszer hatékonyabb működtetése érdekében épül Budapesten egy nagy optikai hulladékválogató is, amely mintegy 3 milliárd forintba kerül majd.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.