Orbán: Európaiságunk alapja a kereszténységünk

2,3 milliárdnyi kormánytámogatásból új görögkatolikus metropólia épül ki Hajdúdorogon.

2015. 05. 18. 18:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő azt mondta: ez nagy szó abban az Európában, amely alapdokumentumaiban nem vállalja kétezer éves keresztény múltját. „Magyarország azonban ezt vállalja, ezért is foglaltuk az alaptörvényünkbe a kereszténység megtartóerejének elvét. Ezért is mondjuk azt, hogy Magyarország keresztény lesz, vagy nem lesz, ezért üdvözöljük az új metropóliát a jövő metropóliájaként” – fűzte hozzá.

Orbán Viktor szerint Debrecen sokat tehet hozzá Magyarország sikeréhez, de az országnak is sikeresnek kell lennie ahhoz, hogy a cívisváros meg tudja tenni a következő nagy fejlődési lépést.

 

A miniszterelnök a Debrecen Televíziónak adott, hétfő este sugárzott interjújában elmondta, az ország nagyvárosai közül a hajdúsági megyeszékhelynek a múltja, a történelmi öröksége, egyeteme, kulturális élete, valamint az elmúlt időszakban mutatott fejlődése alapján van leginkább esélye arra, hogy modern európai nagyvárossá váljon.

 

A Modern városok program keretében Debrecenbe látogató kormányfő szerint azt kell elérni, hogy a megyeszékhely Magyarország legnagyobb vagy legalább egyik innovációs központjává váljon. Mint mondta, Győr, Kecskemét, Szombathely és Székesfehérvár már mutatott fejlődési alternatívát, amit érdemes követnie Debrecennek is.


Az interjúban a miniszterelnök emlékeztetett: a kormány és a város között létrejött, hétfőn aláírt együttműködési megállapodás értelmében a jövőben több tízmilliárd forintot fordítanak többek között a debreceni főpályaudvar és a repülőtér fejlesztésére, a Nagyerdő infrastruktúrájára, innovációs központot hoznak létre, új ipari park épül és felújítják a Debrecen és Püspökladány közötti vasútvonalat.


Szólt arról is, hogy ma már nem országrészek között, hanem inkább kistérségek között vannak nagy gazdasági különbségek. A kormány inkább kistérségekben gondolkodik, 35-40 kistérség van komoly bajban, a Modern városok program azonban őket is segíti, hiszen a sikeres nagyvárosokra építve a leszakadt térségeket könnyebb felzárkóztatni – mondta.


A miniszterelnök kérdésre válaszolva megerősítette, a bevándorláspolitika kérdésében Magyarország azt szeretné elérni, hogy az ezzel kapcsolatos európai gyakorlat megváltozzon. Legalább azt kell elérni, hogy a tagállamok ebben a helyzetben saját maguk védhessék meg magukat, az eddigi gyakorlatot azonban nem lehet Budapestről megváltoztatni. Ezt a csatát Brüsszelben kell megvívni – fogalmazott a kormányfő.

Úgy fogalmazott, a kereszténység minden „ágával és bogával együtt” elválaszthatatlan a magyarok történelmétől. A magyar nem azért európai nép, mert földrajzilag odatartozik, „mi azért vagyunk európaiak, mert keresztények vagyunk” – jegyezte meg, hozzátéve, erős és sikeres Magyarországot csak ezekre a nemzeti, keresztény és polgári hagyományokra lehet építeni.

Létezik egy világos magyar történelmi tapasztalat, miszerint Magyarország csak akkor volt erős, amikor az állam nem ellenségének, hanem szövetségesének tekintette az egyházat – nyomatékosította a miniszterelnök. Hozzátette, ezért volt fontos a korábbi években az új egyházi törvény megalkotása, és ezért volt elengedhetetlen megállapodásokat kötni a magyar történelemben jelentős szerepet betöltő egyházakkal is.

A sajtótájékoztatón Orbán Viktor a görögkatolikus egyház történelmét felidézve arról beszélt, az egyház hosszú, kitartó és talán néha elkeseredett küzdelmet folytatott azért, hogy magyar nyelven szólhasson a híveihez. Az egyház nagymértékben hozzájárult Magyarország szellemi és anyagi gyarapodásához, meghatározó szerepet játszott a magyarországi nemzetiségek életében, oktatásában és kultúrájában – rögzítette.

„Úgy gondoljuk, most rajtunk a sor, súlyos történelmi örökséget törlesztünk a mai megállapodással azért, hogy a görögkatolikus közösségek folytathassák sokrétű, nemzetünk és az egész Kárpát-medence lelki és szellemi megújulását segítő jelentős szolgálatukat” – fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, ennek érdekében döntött a kormány a Hajdúdorogi Metropólia elindításához és szervezeti stabilizálásához szükséges támogatás megítéléséről. A támogatás hozzájárul a görögkatolikus egyház, a Vatikán és Magyarország kormánya közötti jó kapcsolatok fenntartásához és elmélyítéséhez, valamint megerősíti a magyarok nemzeti és európai identitását – zárta szavait a kormányfő.

Kocsis Fülöp a sajtótájékoztatón bejelentette, az önkormányzat két Petőfi téri épületet adott át ingyenes hasznosításra a főegyházmegyének, az ingatlanok felújításához, illetve a metropólia szervezetének kiépítéséhez a kormány összesen 2,3 milliárd forintos támogatást biztosít.

Az érsek-metropolita felidézte, Ferenc pápa március 20-án a görögkatolikus egyház számára három egyházmegyét alapított, az így létrejött Hajdúdorogi Főegyházmegye székhelyét pedig Debrecenbe helyezte.

Az önkormányzat közgyűlésen döntött arról, hogy a korábbi Hatvani István Szakkollégiumot, valamint az egykori Debrecen Hotel épületét használatba adja az egyháznak. A képviselők ellenszavazat nélkül megszavazták az erről szóló előterjesztést, ami külön öröm volt számunkra – fűzte hozzá a metropolita.

Debrecen száz évvel ezelőtt is örült a görögkatolikusok megjelenésének: az egyházmegye 1912-es megalapítása után az első püspök Debrecenbe tette székhelyét – emlékeztetett az érsek. Az ellenséges támadások, illetve egy merénylet miatt került át 1914-ben a püspöki székhely Nyíregyházára.

Nemcsak „száraz” egyházi hivatalok lesznek a használatba adott épületekben, hanem roma szakkollégiumot és lelkiegészség-házat létesítenek, valamint számos programot szerveznek a hívők és a lakosság számára – mondta Kocsis Fülöp. Hozzátette, a leromlott épületek felújítása rengeteg pénzbe kerül, ebben segít majd a kormányzati támogatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.