A BKK és a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) június 18-án állapodott meg az új szabályozásról, amelyben precízen meghatározzák, mit tehetnek és mit nem az ellenőrök, illetve a társaságukban intézkedő közterület-felügyelők – írta szerdán a Vs.hu.
A szabályozás megszületésének egyik oka valószínűleg a tavasszal történt incidensek lehettek. A BKV-Figyelő közzétette egy szemtanú levelét, mely szerint a közterület-felügyelők letepertek egy bliccelőt a 4-6-os villamos Boráros téri megállójában. Akkor a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) közleményben fejtette ki, hogy a bliccelő fiú
leszállt a villamosról és a megállót megkísérelte elhagyni. A közterület-felügyelők testi kényszert alkalmazva visszatartották a férfit, aki ellenállt a kényszerintézkedésnek, ezért vele szemben vegyi eszközt – könnygáz sprayt – használt munkatársunk.
A FÖRI belső vizsgálatot indított, amely azt állapította meg, hogy a fiatalemberrel szemben alkalmazott kényszerítő intézkedések jogszerűsége, szakszerűsége, illetve arányossága megkérdőjelezhető.
Egy másik esetben A Blaha Lujza tér aluljárójában történt incidens: négy közterületes szorított a falhoz egy utast.
Leginkább úgy foglalható össze a szabályozás egy része, hogy a BKK mossa kezeit, mivel átengedi a közös ellenőrzések szervezését, irányítását a közterületeseknek. Eddig a BKK határozta meg, melyik járatokat ellenőrzik egy adott napon, júliustól a BKK csak javaslatot tesz, amit a FÖRI vagy elfogad, vagy nem. A műszak úgy kezdődik, hogy: „A jegyellenőrök a FÖRI által korábban kijelölt terepre kivonulnak és megkezdik a közös szolgálatukat” – olvasható a Vs.hu birtokába került szövegben.
Emellett a 3+3, 2+3-as felállás helyett 1+2 fős csoportokat alakítanak ki, vagyis egy ellenőr mellett két közterületes áll majd, ami miatt hosszabb ideig fog tartani egy-egy szerelvény átfésülése. A közterület-felügyelő kényszerintézkedést alkalmazhat, amennyiben az utas nem működik együtt, de ezt megelőzően ennek következményeire is fel kell hívnia a bliccelő figyelmét. Az adatok felírása után a személyazonossági okmányokat haladéktalanul vissza kell adnia az utasnak, és tájékoztatni arról, hol tehet panaszt.
A közterületes és az ellenőr egymást támogatva, mégis elkülönítve kell együttműködjön. A jegyellenőrzést csak az ellenőr végezheti, a közterületes sem ebben, sem a pótdíj kiszabásában nem vehet részt. Ugyancsak az ellenőrnek kell először felkérnie az utast a személyazonossága igazolására, majd ha az utas erre nem hajlandó, akkor az ellenőrnek külön fel kell kérnie a felügyelőt, hogy intézkedjen, különben a közteres nem csinálhat semmit. Ha a felkérés megtörtént, a felügyelőnek igazolnia kell magát, és el kell mondania az intézkedés okát és folyamatát az utasnak.
Ugyanakkor ha jogsértést tapasztalnak a másik részéről, azt meg kell akadályozniuk és jelenteniük is kell.
Az új protokoll szerint nemcsak, hogy nem ülhetnek le, nem ehetnek, nem rágózhatnak, de nem vehetnek fel rövidnadrágot és nyitott lábbelit sem – ami a hétvégi kánikulához hasonló időjárás esetén több mint kínos. Ugyanakkor ezenkívül nem olvashatnak újságot vagy könyvet, nem hallgathatnak zenét, nem rakhatják zsebre a kezüket, és tilos intim tartalmú érintkezéseket folytatni.