Mintegy fél óra alatt, nagy sajtóérdeklődés mellett lezajlott a Keleti pályaudvar főbejáratánál az a megemlékezés, amelyet az ausztriai menekültdráma kapcsán szervezett a migránsokat segítő Migszol. A gyertyagyújtás helyszínén egy angol feliratot tettek ki a szervezők, ezen az állt: Vér Európa kezén. Az egyperces néma csendet követően a rendezvény egyik szervezője, a migszolos Zilahy Zsófia az MNO-nak elmondta, a dublini egyezményt és a kormány menekültpolitikáját elhibázottnak tartják, mert a legszegényebb menekülteket belekényszerítik az olyan szituációba, mint amilyen a parndorfi tragédiához vezetett.
A gyertyagyújtásra több balliberális politikus és kormányellenes tüntetésekről ismert aktivista jött el. Például Szelényi Zsuzsa, az Együtt parlamenti képviselője, Misetics Bálint a Város Mindenkié csoporttól, Erdős Virág költő, vagy Gulyás Balázs, aki a netadó elleni tüntetést szervezte. Most megemlékezőként volt jelen, ezért nem is akart lapunknak nyilatkozni. Schiffer András, az LMP frakcióvezetője viszont válaszolt kérdéseinkre.
A politikus hangsúlyozta, hogy a jelenlegihez hasonló krízisekben mindenkinek nyugodtan kellene megszólalnia. Ennek kapcsán gyalázatosnak nevezte a kormány nemzeti konzultációs plakátkampányát, és Szanyi Tibor elhíresült Facebook-bejegyzése kapcsán is azt mondta: szerencsés lenne, ha az ellenzék sem keltene feszültséget az ilyen éles fogalmazással. Ismert: a szocialista EP-képviselő a közösségi oldalán Orbán Viktor miniszterelnököt tette felelőssé a menekültdrámáért.
Érdeklődő migránsok is elvették a rendezvényen osztogatott gyertyákat, két pakisztáni férfi például tőlünk tudta meg, hogy mi is a rendezvény apropója. Mindketten szomorúságukról beszéltek, és fogadkoztak, hogy nem fognak a továbbiakban úti céljuk, Németország felé haladni, inkább a vonatot választják majd. Nyílt titok, hogy szinte minden Magyarországig eljutott migráns legalább egy határt embercsempész segítségével lép át. Nyilatkozóink esetében is így volt ez: Törökországban kétezer eurót fizettek ezért, Szerbiában pedig úgy érezték, hogy a maffia karjaiba kerültek, de aztán megnyugodtak, amikor később átjutottak a határon.