Az éghajlat védelméért tüntettek Budapesten

A résztvevők szimbolikusan faleveleket küldtek a hétfőn kezdődő klímacsúcs magyar delegációjának.

MTI
2015. 11. 29. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Farkas Boglárka közleménye szerint a résztvevők az Erzsébet téri szökőkútnál hallgathatták meg a lelkesítő beszédeket, majd a körúton a Fővám térre vonultak, ahol szimbolikusan faleveleket küldtek a hétfőn kezdődő klímacsúcs magyar delegációjának.

A klímacsúcsot megelőző hétvégén környezetvédő csoportok mintegy 150 országban, Németországtól New Yorkon és Ausztrálián át a Fülöp-szigetekig, Japánig és Bangladesig 2300 rendezvényt tartanak. Az első nagy demonstrációt pénteken Melbourne-ben rendezték, 40 ezer résztvevővel.

Ausztrália 2013 végén, a világon elsőként kilépett a üvegházhatást okozó gázok kibocsátáskereskedelmi rendszeréből, amely a kibocsátások csökkentését hivatott ösztönözni. Az Indiai- és a Csendes-óceán között fekvő ország ugyanakkor a lakosság számát tekintve a világ egyik legnagyobb üvegházhatást okozó gázkibocsátójának számít, aminek oka a jelentős szénkészletek kitermelése.

A francia rendőrség mintegy száz embert előállított, miután összecsapások törtek ki vasárnap délután Párizs belvárosában a rendfenntartó erők és a klímacsúcs ellen tüntető aktivisták között – közölte Michel Cadot párizsi prefektus. „Kis, erőszakos csoportokról van szó”, amelyek a prefektúra szerint gyertyákkal, pétanque-golyókkal, üvegekkel dobálták meg a rendőröket a République (Köztársaság) téren, akik könnygázzal válaszoltak. Az összecsapásokban senki nem sérült meg.

A november 13-i, 130 áldozatot követelő merényleteket követően kihirdetett gyülekezési tilalom ellenére több száz tüntető gyűlt össze délután Párizsban.

Közülük váltak ki a feketébe öltözött, arcukat eltakaró fiatalok, akik a rendőrökre támadtak. A tüntetők az Anticop21 elnevezésű francia klímacsúcs elleni csoportosulás felhívására gyűltek össze a terrortámadások elleni megemlékezések legfőbb helyszínén, hogy a gyülekezési jog elvétele ellen tiltakozzanak.

A République tér a merényleteket követően az áldozatokra való megemlékezések központi helyszíne lett, amelyeket engedélyezett is a rendőrség. A párizsiak és a turisták mellett Angela Merkel német kancellár Francois Hollande államfővel együtt itt helyezett el szerdán a köztársaságot jelképező Marianne-szobor lábánál virágot és gyertyát az áldozatok emlékére.

Miután a francia hatóságok nem engedélyezték a környezetvédők által vasárnapra a francia fővárosba tervezett két nagy felvonulást, a civilszervezetek két kilométeres élőláncot szerveztek az éghajlatért a térről induló Voltaire sugárúton, valamint több ezer pár cipőt halmoztak fel a tér közepén a környezetvédők. A cipők jelképezték azokat az embereket, akik nem vonulhattak fel Párizsban. A szervezők szerint mintegy 10 ezren, a rendőrség szerint mintegy 4500-an alkották az élőláncot.

A békés környezetvédők egyébként kifütyülték az anarchista aktivistákat, akik érkezésüket követően azonnal kukákat kezdtek borogatni. „Te úgy tüntetsz, ahogy te akarsz, én meg így” – válaszolta egy rendbontó egy békés tüntetőnek, aki rászólt.

Francois Hollande francia államfő botrányosnak nevezte, hogy „rendbontó elemek” vették át a szerepet az élőlánc után a République téren, ott, ahol „virágok és gyertyák vannak a terroristák golyói által megöltek emlékére”, és „botrányos a klímacsúcs jelentősége szempontjából is” – tette hozzá a Brüsszelben tartózkodó francia elnök. „Tudtuk, hogy vannak rendbontó elemek, akiknek semmi közük a környezetvédőkhöz” – hangsúlyozta Francois Hollande.

Manuel Valls miniszterelnök méltatlannak nevezte az incidenst, s azt kérte mindenkitől, hogy tartsa tiszteletben ezen a helyen a terrortámadások áldozatainak emlékét. A nem engedélyezett menetek helyett egyébként országszerte számos élőláncot szervezetek francia környezetvédők.

A november 30-tól december 11-ig tartó klímakonferencia célja, hogy most először globális klímavédelmi egyezményt írjanak alá annak érdekében, hogy a Föld légkörének felmelegedését 2 Celsius-fokban maximálják az iparosodás előtti mértékhez képest. A remények szerint az országok által az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett önkéntes felajánlásokkal párhuzamosan a megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremt a következő 20-30 évre és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt váltja fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.