Az ünnep a börtön falain belül speciális és mindig nehéz időszak, mert a fogvatartottak távol vannak szeretteiktől – mondja Németh Éva, a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka. Ilyenkor igyekeznek meghitté tenni a légkört, ünnepi kereteket biztosítani. Persze ne arra gondoljunk, hogy fényfüzérek díszítik a folyosókat, és mindenki békésen forralt bort kortyolgatva, sült gesztenyét csemegézve kvaterkázik.
A rácsok mögött csak apróságok változhatnak, a fegyelemnek, szigornak fent kell maradnia. Ám a börtönlakók életében sokat jelentenek a kézműves foglalkozások, amelyeken különböző tárgyakat, képeslapokat készíthetnek, amivel megajándékozhatják családjukat. Több tévénézést engedélyeznek az elítélteknek, akik közül páran karácsonyfát díszíthetnek, mézeskalácsot süthetnek.
Az étkezések során olyan ételeket szolgálnak fel, amelyek idézik az ünnepet. Így akár töltött káposzta vagy bejgli is kerül olykor az asztalra, néha szaloncukorral egészítik ki az étkezéseket. – Ilyentájt még a nem befelé fordulók is hazagondolnak. Ezért különösen oda kell figyelni a szuicid hajlamú rabokra, a börtönlelkész, a reintegrációs tiszt folyton beszélget az elítéltekkel, illetve ők is egymással. Ilyenkor kis csoportokban mondják el, otthon milyen karácsonyi szokásokat tartanak – magyarázza a börtönparancsnok.
December 22-én ünnepi műsort adtak elő a fogvatartottak, ekkor hirdették ki az idei Biblia-ismereti verseny helyezettjeit is. Néhányan magaviseletükkel kiérdemelték, hogy részt vegyenek az adventi szent misén és az azt követő beszélőn. Az ünnepi istentisztelet többéves hagyomány a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben.
A felszentelt kápolnában női és férfi elítéltek, előzetesben lévők, családtagok egyaránt helyet foglalnak. A szentmisét Antal Ilona kántor orgonajátéka vezeti be, az eseményt maga a veszprémi érsek, Márfi Gyula celebrálja. A főegyházmegye vezetője emlékeztet rá, december 8-án az irgalmasság éve kezdődött. – Vizsgáljuk meg hát a lelkünket, valljuk meg bűneinket! – kéri az érsek.