A november 13-i párizsi terrortámadás után pont azokra a rendezvényekre, például koncertekre figyelnek kiemelten a szakszolgálatok, amelyeket szilveszterkor esetleg terrorveszély fenyegetne – mondta a Magyar Nemzetnek Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem stratégiai védelmi kutatóközpontjának vezetője mindjárt hozzá is tette, az év utolsó napjánál sokkal nagyobb lehetett volna a terrorveszély, és nagyobb erejű pusztítást is lehet volna végrehajtani egy támadással a karácsonyt megelőző bevásárlások idején. „A plázák ilyenkor puha célpontnak számítanak” – fűzte hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy a minap kiszivárgott hírszerzési értesülések szerint karácsony és újév között terroristák támadásokra készülhetnek az osztrák fővárosban és más európai nagyvárosokban, Tálas Péter úgy nyilatkozott: ez általános fenyegetés, amelynek nincs ugyan konkrétan megjelölt célpontja, de két csoport is van, amelynek szól.
A terroristák ugyanis egyrészt üzennek a titkosszolgálatoknak, hogy már magával a hír fogadtatásával is energiákat kössenek le. Másrészt üzennek a társadalomnak is, fokozva az általános fenyegetettségérzetet. Ez akkor is így van – magyarázta Tálas Péter –, ha rengeteg terrorfenyegetés nem valósul meg. Lényegében az erre adott kettős válaszként értékelte a biztonságpolitikai szakértő azt, hogy fegyveres katonák, rendőrök jelentek meg a közterületeken. Ott van ebben a lépésben a hatóságok gyors fellépésének a lehetősége – folytatta a szakember –; ez mindenképpen elbizonytalanító tényező a terroristák számára abból a szempontból, hogy a hatóságok készülnek a megelőzésre. A társadalomnak pedig biztonságot sugallnak a szolgálatok, hiszen a fegyveres katonák és a rendőrök puszta jelenléte csökkentheti a félelemérzetet.
Arra a felvetésre, miképpen biztosíthatók maximálisan egy nagyváros szilveszteri rendezvényei, Tálas Péter elmondta, bizonyos nagyszabású események – mint például akár egy olimpia – biztosítása mára már külön szakmává vált, ez azonban nem érvényes az újévi utcai rendezvényekre, már csak azért sem, mert jóval rövidebb ideig tartanak, és kevesebb embert vonzanak. A szakszolgálatok a kiemelt rendezvényekre koncentrálnak, amilyen például egy koncert vagy egy nagyobb szabadtéri rendezvény. Ehhez kapcsolódva Tálas Péter kifejtette, a terroristák szokták alkalmazni az úgynevezett késleltetett támadást. Ennek lényege, hogy egy kisebb zűrzavart tudatosan kihasználva a merénylők megvárják, hogy a helyszínre érkezzenek a mentők, a rendőrök, a tűzoltók és a média, s ezután hajtanak végre egy jóval nagyobb támadást.
Lapunk érdeklődésére a Terrorelhárítási Központ korábban azt közölte, folyamatos kapcsolatban vannak az osztrák partnerszervezetekkel, de a jelenlegi rendőri erő biztosítani tudja a közterületek biztonságát.