A málenkij robotra elhurcoltakra emlékeztek

A megemlékezést az utóbbi években már hagyományosan megrendezik januárban három település összefogásával.

MTI
2016. 01. 10. 13:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megemlékezést az utóbbi években már hagyományosan megrendezik januárban három település – Kismaros, Zebegény és Nagymaros – összefogásával. Hollik István országgyűlési képviselő (KDNP) az ünnepségen elmondta: Nagymarosról 391 embert hurcoltak el 1945 januárjában málenkij robotra, de a teljes létszám az országban fél év alatt elérte a 40 ezer főt. Hozzátette: akkoriban nem kellett indok arra, hogy elhurcoljanak valakit a kényszermunkára.

Petrovics László, Nagymaros független polgármestere a templombeli megemlékezésen arról beszélt, hogy a történészek megállapítása szerint a második világháború legyőzöttjeit terhelő jóvátétel melletti kényszermunka rendszerének kidolgozói között volt Varga Jenő, akkoriban a Szovjetunióban tevékenykedő magyar közgazdász is. Így született meg a málenkij robot.

A képviselő megemlítette, hogy a Szovjetunió jogutódja, Oroszország a mai napig nem kért bocsánatot az elhurcoltaktól, illetve azok családtagjaitól. A megemlékezésen áldást mondott Csuka Tamás református püspök. Az emlékező szentmisét Beer Miklós váci megyés püspök celebrálta, aki Ferenc pápa üzenetét, az irgalmasságot emelte ki szentbeszédében. A szentmise után a résztvevők megkoszorúzták a temetői emlékhelyet. A kormány a múlt évet a málenkij robot és a Gulag emlékévének nyilvánította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.