Elúszhatnak a végkielégítések

Évente 6,5 milliárd forintjába kerülhet az adófizetőknek az „ingyenes” kéményseprés.

Illés József
2016. 02. 23. 20:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövidesen megkezdi a munkaerő-toborzást a katasztrófavédelem a kéményseprők körében. A tervek szerint az állami szervezet valamennyi, a kéménytisztítási iparágban dolgozó szakembert átveszi, akik egészségügyi szempontból alkalmasak a munkavégzésre.

Kérdés azonban, hogy a kéményseprők aláírják-e az új munkaszerződéseket, miután azzal elveszíthetik a hosszú évek munkával kiérdemelt végkielégítésüket – nyilatkozta lapunknak a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke. Vámos Csaba elmondta: időzítési gondok adódhatnak a kéményseprők munkahelyváltása során. A katasztrófavédelem ugyanis július elejétől veszi át a kéményseprési feladatokat a vállalkozóktól 15 megyében, 1830 településen. Így mintegy kétmillió kéményről kell a jövőben gondoskodnia az állami szervezetnek.

A kormányzat az országban összesen 912 státust biztosít a szakembereknek, míg jelenleg 900-1000 dolgozó végzi a seprési feladatokat. Vagyis szinte valamennyi dolgozó átkerülhet az állami szektorba. Ám ahhoz a felmondási idejüktől függően akár hónapokkal hamarabb szerződést kell bontaniuk a mostani munkaadójukkal, hogy július elejével az új munkahelyükön elkezdhessék a tevékenységüket. Akkor viszont elveszíthetik a többéves munkával kiérdemelt, gyakran több százezer, illetve akár több mint egymillió forintos végkielégítésüket, ha felmondanak, miután a végkielégítés csak akkor jár, ha a munkáltató szünteti meg a munkaviszonyt. A vállalkozók többsége azonban vélhetően igyekszik majd kibújni a fizetési kötelezettség alól, ezért csak akkor bocsátja el az alkalmazottakat, ha már nem tud fizetni nekik. Vagyis július után, amikortól ingyenessé válik a lakosság körében a kéményseprés, s emiatt elvesztik bevételeiket.

Így a szakembereknek választaniuk kell. Vagy hamarosan szerződést bontanak, hogy a felmondási idejük leteltével az év közepén a katasztrófavédelemnél kezdhessenek, vagy megvárják az elbocsátásukat, hogy hozzájuthassanak a járandóságaikhoz, de akkor júliusban nem léphetnek be új munkahelyükre – vázolta a helyzetet Vámos Csaba, aki szerint ezt a problémát csak kormányzati beavatkozással lehetne megoldani.

A kéményseprőket kedvező feltételekkel fogadja be a katasztrófavédelem – jegyzete meg az elnök. A szakemberek szerződéses munkavállalók, nem közalkalmazottak, és nem hivatásos állományba tartozóak lesznek. Ez utóbbi jelentősége az, hogy nem lesznek vezényelhetőek, így a munkahelyük a lakóhelyükhöz a lehető legközelebb lesz majd. A szakmunkások átlagbére bruttó 230 ezer forint, a mestereké 360 ezer forint, a megyei csoportvezetőké pedig átlagosan 400 ezer forint lesz. Ehhez a tervek szerint évi 200 ezer forint béren kívüli juttatás is jár majd.

Vámos Csaba arról is beszélt: félreértés volt, hogy a kormányzat 400 tűzoltót képez át kéményseprővé. A valóságban egyelőre mind-össze 80 szakember kiképzéséről van szó.

Úgy tudjuk, a kormány évente 6,5 milliárd forintot szán az adófizetők pénzéből az „ingyenes” kéményseprés fenntartására. Ez 4,2 millió háztartással számolva egy családnak 1550 forint kiadást jelent. A szolgáltatás ingyenessé tétele ugyanakkor egy-egy háztartásnak átlagosan kétezer forint körüli megtakarítást hoz. Így a kéménytulajdonos lakosok – a rájuk jutó adóterhet levonva – a valóságban mindössze évi 500 forint körüli megtakarítással számolhatnak. Míg azokra, akiknek nincs kéményük, évente több mint 1500 forint többletköltség jut.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.