A Lánchídnál tüntettek a Quaestor-károsultak

A felszólalók azt követelték a kormánytól, hogy tartsa be ígéreteit, és térítse meg a kárukat.

MTI
2016. 03. 09. 13:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lánchíd közepén a magasban a tüntetők „Quaestor-gate – Nem hagyjuk!” feliratú molinóját feszítették ki ipari alpinisták; erre az időre a rendőrség lezárta a forgalom elől a hidat.

A tüntetés szónokai emlékeztettek rá, hogy egy éve dőlt be a Quaestor Értékpapír Zrt. Közölték: azért demonstrálnak, mert 32 ezer károsult és családjuk „jogsértő, méltatlan” helyzetére akarják felhívni a figyelmet. A nyomozás nem tudta megállapítani, hová tűnt a Quaestor-vagyon, és milyen vagyonelemek vannak meg, milyen értékben. A károsultak ezért még nem tudják, hogy elfogadják-e a hónap végén a kárrendezést, vagy egyénileg küzdenek tovább az igazukért – hangzott el a demonstráción. A felszólalók azt követelték a kormánytól, hogy tartsa be ígéreteit, és térítse meg a kárukat.

A tiltakozók egyebek mellett olyan táblákat tartottak a magasba, hogy „Hol a 210 milliárd? Hol vannak a valódi felelősök?„, „Mi nem átutazunk! Maradunk, és nem hagyjuk!”, „Elég volt a korrupcióból! Elég volt a lopásból!” A néhány száz emberből álló tömeg a beszédek közben azt skandálta: „Nem hagyjuk!”, „Maffia!”, „Tolvajbanda!”

Szakács László, az MSZP országgyűlési képviselője a demonstráció előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: még mindig nem tudni, mi lett a Quaestor-ügyben eltűnt „220 milliárd” forint sorsa. Szavai szerint „egy Fideszhez közel álló brókercég” csődje után az ügyészség „ímmel-ámmal” nyomozott, a kártalanítás összege is igen csekély, a legfőbb kérdés tehát az, hogy „kinek lopták el” a pénzt. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: az ügyészség feladata, hogy megkeresse a pénzt, és visszakapják a károsultak. Hozzátette, hogy ha erre nem képesek, akkor Polt Péter legfőbb ügyésznek le kellene mondania.

A jegybank március 10-én függesztette fel részlegesen a Quaestor Értékpapír Zrt. tevékenységi engedélyét, és felügyeleti biztost rendelt ki szabálytalanságok miatt. Előző este a Quaestor-csoport kötvénykibocsátó cége, a Quaestor Financial Hrurira Kft. öncsődöt jelentett. A jegybank vizsgálata szerint a Quaestor Értékpapír Zrt. mintegy 210 milliárdos vállalatikötvény-kibocsátásából 150 milliárdnyi fiktív volt. Az ügyben nyomozás indult, amelyben március végén három gyanúsítottat, köztük Tarsoly Csabát, a cégcsoport vezetőjét letartóztatták.

A Quaestor- és a Hungária-kötvényesek kárrendezését végző Kárrendezési Alap február 10-én azt közölte az MTI-vel, hogy a korábban beadott igényekkel együtt már több mint 32 ezer károsult kérelmét vette nyilvántartásba. A Kárrendezési Alap március 31-éig vizsgálja meg a kérelmek jogosságát és állapítja meg a kárrendezés összegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.