– Tudja-e, milyen érzés az, amikor valaki úgy megveri, hogy bepisil? Amikor fojtogatják? Amikor a szeme láttára üti meg a gyerekét?
– A maga hibája, minek szült egy ilyen kapcsolatba négy gyereket!
Ez a párbeszéd egy másodfokú tárgyaláson zajlott le egy feleség és a bíró között. Az asszony, akinél az alperessel négy közös gyermeküket elhelyezték, szerette volna elérni, hogy rövidítsék le az apa számára első fokon megítélt kapcsolattartás idejét. Ennek a kérésnek a bíróság nem adott helyt. Ezután hangzott el a hajmeresztő párbeszéd.
A Patent Jogvédő Egyesület a közelmúltban lezárult 14 hónapos, 85 tárgyalást megfigyelő programja tárt fel hasonló eseteket. Sándor Beáta, a szervezet kutatója szerint a párkapcsolaton belüli erőszak iránti közömbösség nemcsak a bíróságokra, hanem az egész társadalomra jellemző. Ugyanakkor az igazságszolgáltatás szerveinek élen kellene járniuk abban, hogy ez az attitűd megváltozzon – mondta lapunknak a kutató. A szakember – aki az említett programot vezette – úgy véli, a jövő bíráinak, ügyvédeinek, ügyészeinek képzését éppen ezért át kell alakítani, ami azonban önmagában még nem elég. Azoknak a jogi szakembereknek a párkapcsolaton belüli erőszakkal kapcsolatos ismereteit is bővíteni kell, akik jelenleg a bíróságokon dolgoznak. Sándor Beáta hangsúlyozta, senki sem azt várja a bírótól, hogy az áldozat meghallgatása közben elárassza az együttérzés és a sajnálat. Amikor a szervezet célként a jogi szakemberek „érzékenyítését” jelöli meg, az a gyakorlatban nem egy érzelmi szintű fejlesztést jelent, hanem a párkapcsolati erőszakhoz köthető, hosszú idő óta rendelkezésre álló anyagok megismerését és a nemzetközi irányelveknek a magyar jogszabályokba való pontos átültetését. Ilyen többek között, hogy a 18 éven aluli áldozatokat nem az elkövető és a tanúk jelenlétében hallgatják meg azzal kapcsolatban, miként folyt a bántalmazása. A vonatkozó európai uniós irányelv tartalmazza azt is, hogy amennyiben az áldozat még gyermek, a nyomozás közben minden kihallgatásról felvétel készüljön. A büntetőeljárás alatt ezeket a hang- és képfelvételeket bizonyítékként lehet kezelni, ahelyett hogy – miként ez gyakran előfordul – az éveken át húzódó eljárásban időről időre meg kelljen jelennie a bíróság előtt az áldozatnak, és újra elmondani, mi és hogyan történt vele.