Kedden tárgyal az Ab a kvótareferendumról

Ekkor veszik elő a kabinet beadott indítványait.

MTI
2016. 06. 02. 15:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bitskey Botond, az Ab főtitkára az MTI érdeklődésére elmondta: négy indítvány kerül napirendre két ügyben. Az egyik ügyben a parlament május 10-én meghozott, népszavazást elrendelő határozata ellen benyújtott három indítvány, a másikban a Kúria május 3-ai, népszavazásra feltett kérdések megengedhetőségéről szóló döntése ellen benyújtott alkotmányjogi panasz szerepel.

A parlamenti döntés elleni, az Ab által egyesített indítványok esetében az Országgyűéás eljárásának alkotmányosságát vizsgálják, a Kúria döntése elleni alkotmányjogi panasznál pedig a népszavazási kérdés tartalmát. A kormány népszavazási kérdése úgy szól:

„Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?\"

A parlament május 10-én elrendelte a kormány által kezdeményezett népszavazást, amely ellen a jogszabály szerint tizenöt napig bárki az Ab-hoz fordulhat. Három indítvány érkezett, kettő magánszemélytől, egy pedig Szanyi Tibor szocialista EP-képviselőtől.

Az egyik indítvány szerint a határozat meghozatalára az Országgyűlésnek nem volt hatásköre, mivel a népszavazási kérdés az unió közös politikájára vonatkozik. Továbbá szerinte nemcsak a törvényalkotási bizottságában, hanem az európai ügyek bizottságában is le kellett volna folytatni a vitát a javaslatról.

A másik magánszemély egyebek mellett hivatkozott az Európai Bizottság május 4-ei – a közös európai menekültügyi rendszer reformjára irányuló – előterjesztésére, amely szerint akár 100 milliárd forintos költséggel is járhat Magyarország számára, ha kimarad a migránsok áthelyezésére vonatkozó uniós mechanizmusból. Az indítványozó szerint az Országgyűlés figyelmen kívül hagyta az alaptörvény egyik rendelkezését is, amikor nem mérlegelte a népszavazással és az EB-előterjesztéssel összefüggő lehetséges költségvetési kihatásokat.

Szanyi Tibor szintén hivatkozott az EB május 4-ei döntésére, továbbá felvetette, hogy a parlamenti határozat megszületéséhez vezető eljárás alaptörvény-ellenes és házszabálysértő.

Bitskey Botond elmondta: az Ab az indítványokat egyesítette, ebben az ügyben soron kívül jár el, és döntését június 23-áig meghozza.

A testület jövő keddi ülésének napirendjén vizsgálják Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke által a Kúria május 3-ai döntése ellen – amely szerint a kormány kezdeményezése megfelel az alkotmányos és törvényi előírásoknak – benyújtott alkotmányjogi panaszt is. (A Kúria döntése ellen július elejéig lehet az Ab-hoz fordulni.) A pártelnök indítványában egyebek között hivatkozott arra, hogy a kormány kérdése nem parlamenti, hanem uniós hatáskörbe tartozik, ezért nem lehet róla népszavazást tartani.

Az alkotmányjogi panasz elbírálásáról az Ab korábban közölte: lehetőség szerint még a nyári ítélkezési szünet előtt, várhatóan július közepéig dönt.

A népszavazás időpontját az államfő tűzi ki akkor, ha a parlamenti határozattal kapcsolatos jogorvoslat lezárult. Az államfőnek ezután tizenöt napon belül kell kitűznie a népszavazás napját, a kitűzésről szóló döntésétől számított hetvenedik és kilencvenedik nap közötti időpontra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.