Kádár Pál dandártábornok hozzátette: az állami ünnep programjai közül az esti tűzijáték biztonságos lebonyolítása jelenti a legnagyobb kihívást, a vezetési pontról azonban a teljes rendezvényhelyszín áttekinthető lesz.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) tervezési és koordinációs osztályának vezetője elmondta: az OT augusztus 20-án reggel 7 órakor kezdi meg munkáját a HM-ben. Folyamatosan figyelemmel kísérik, értékelik az eseményeket, kapcsolatot tartanak valamennyi rendezvényhelyszínnel, és szükség esetén dönthetnek a rendezvények átütemezéséről, illetve törléséről.
Az operatív törzsben a HM, az Országos és a Budapesti Rendőr-Főkapitányság, a Készenléti Rendőrség, a katasztrófavédelem, a mentőszolgálat, a meteorológiai szolgálat, a Budapesti Közlekedési Központ, valamint a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Terrorelhárítási Központ és a tűzijátékot lebonyolító cég is közreműködik.
Bérczi László, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) országos tűzoltósági főfelügyelője felidézte, hogy egy öt évvel ezelőtt megalkotott kormányrendelet részletesen szabályozza a szabadtéri tömegrendezvények biztonságos lebonyolítását. Ennek nyomán a különböző rendezvények szervezőinek már nemcsak az a fontos, hogy minél többen vegyenek részt programjaikon, hanem a rendezvény ideje alatti biztonságra, valamint az onnan történő biztonságos hazajutásra is kiemelt figyelmet fordítanak.
Elmondta: a tűzijátékok engedélyeztetése megtörtént, a biztonságos lebonyolításhoz tizenhét kikötést fogalmaztak meg. Az OKF az eszközök telepítésénél is hatóságként működik közre, majd augusztus 20-án valamennyi kilövési pontnál – a Gellért-hegyen, a rakpartokon és a Dunán – kint lesznek a katasztrófavédelem egységei. A Gellért-hegy előáztatását – az időjárás függvényében – már reggel megkezdhetik a tűzoltók.
Lakatos Tibor, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) rendészeti főigazgatósága közrendvédelmi főosztályának vezetője elmondta: nemcsak a rendezvényhelyszíneken, hanem az odavezető utakon is lesznek rendőrök. Hozzátette: az ünnepi rendezvények miatt nem csak a fővárosban, hanem országszerte várhatók lezárások, rendőri ellenőrzések. Ezekről részletes információkat tesznek közzé a rendőrség honlapján.
Kérdésre válaszolva azt mondta: jelenleg nincs információjuk arról, hogy fennállna terrorcselekmény veszélye. Ha ilyen információt kapnak, akkor annak megfelelően alakítják át a biztosítási terveket.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és PR-igazgatója elmondta: a sokéves tapasztalat alapján felkészültek az állami ünnep egészségügyi biztosítására, mentési terveiket elkészítették. Hozzátette, hogy a mentőszolgálat részéről is az esti tűzijáték igényli a legnagyobb erőket, külön mentési tervek alapján helyezik el egységeiket. Összesen 36 mentőegység – köztük nyolc rohamkocsi, tizenegy esetkocsi, tizenöt mentőgépkocsi, két tömeges baleseti egység – felel majd kifejezetten az állami ünnepi rendezvények egészségügyi biztosításáért, továbbá a különböző rendezvényhelyszíneken gyalogos elsősegélynyújtók is lesznek.
Elhangzott az is, hogy a friss időjárási előrejelzések alapján döntenek majd a különböző programokról.
Az államalapítás és az államalapító Szent István király emlékére augusztus 20. a hivatalos állami ünnep. Az ünnepi rendezvényeket idén is a HM Nemzeti Rendezvényszervező Hivatala szervezi. A programok augusztus 20-án fél 9-kor a Parlament előtti Kossuth Lajos téren kezdődnek, ahol katonai tiszteletadás mellett, Áder János köztársasági elnök jelenlétében felvonják a nemzeti lobogót. Ezt követi a honvédtisztjelöltek avatása.
A tűzijáték a hagyományoknak megfelelően 21 órakor kezdődik. Ebben az évben a Lánchíd déli járdájáról, a Gellért-hegyről, valamint a Dunáról három pontonról és egy új helyszínről, az Erzsébet híd északi járdájáról is lőnek majd fel a tűzijátékot a pirotechnikusok.