Egészen érdekes és jónak tűnő ötlettel álltak elő múlt héten a Liberálisok (avagy a Magyar Liberális Párt – MLP). Bősz Anett ügyvivő azt javasolta, észt mintára vezessék be Magyarországon is az elektronikus választási rendszert.
Azóta az MLP bejelentette: támogatja a Jobbik azon javaslatát, hogy az Országgyűlés tartson rendkívüli vitanapot a külföldön élő magyarok szavazásának könnyítése érdekében (a külhoniak levélben, a külföldön dolgozók viszont csak diplomáciai képviseleteken „tehetik meg tétjeiket”). A vitanapon az alakulat egyetlen országgyűlési képviselője, a független Fodor Gábor kezdeményezné, hogy a főtéma az e-választási rendszer legyen, amelyről a parlamenti pártok is elmondhatnák a véleményüket.
Itt kell rámutatni, hogy bár szőrszálhasogatásnak tűnik, fontos különbség van az „e-” előtaggal jelölt elektronikus és az „i”-vel megkülönböztetett internetes szisztéma között. A Liberálisok, noha e-voksolásról beszéltek, valószínűleg valójában az i-s változatra gondoltak, mivel az általuk példaként említett Észtországban ilyen van. Előbbibe tartozik minden, a szavazást megkönnyítő-lebonyolító elektronikus eszköz, így például az Egyesült Államokban használt szavazógépek is – amelyekkel egyébként sok probléma akadt már. Utóbbi pedig internetkapcsolattal rendelkező készülékeken keresztüli voksleadást tesz lehetővé. Ezt még kevés helyen alkalmazták sikerrel.
Észtország – elsőként a világon – 2005-ben vezette be az i-szavazás lehetőségét a parlamenti választásokon. A módszer lényege, hogy egy azonosító segítségével a világ bármely pontján le lehet adni a szavazatot a papíralapú választás napja előtti hatnapos időszakban. Még a döntés megváltoztatására is van lehetőség: a virtuális urnazárásig új szavazatot lehet leadni, az előző pedig – értelemszerűen – törlődik a rendszerből.
A metódus legnagyobb előnye, hogy gyors és kényelmes, a 2011-es országos parlamenti választások során a megspórolt idő összesen tizenegyezer munkaórára rúgott, ezzel átlagbérrel számolva 504 ezer eurót spórolt az ország. Míg a rendszer bevezetésekor az észtek öt százalék körüli arányban éltek a lehetőséggel, a 2014-es EP-választáson 31,3 százalék, a 2015-ös országos parlamenti választáson 30,5 százalék szavazott interneten keresztül.