Csaknem 20 évig volt könyvvizsgálója a Quaestor-birodalom egyes cégeinek Rocskai János, akitől a brókerbotrány nyomán nemrég megvonta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a befektetési vállalkozási minősítését, amit 12 évvel ezelőtt szerzett meg. A könyvvizsgáló a bíróságon támadta meg a szerinte önkényes döntést. Rocskai János a Magyar Nemzet megkeresésére elmondta, több mint 18 éven keresztül vizsgálta a brókercég könyveit, ám nem vette észre a csalást. Mint kifejtette, nem felelős a csalássorozatért, ahhoz semmi köze. Nem tudott ugyanis arról a rejtett szoftverről sem, amellyel elkövették a bűncselekményt.
A szakértő beszélt arról is, hogy ellene semmilyen eljárás nem indult a Quaestor Értékpapír Zrt. csődje miatt, a hatóságok csupán bizonyos iratokat kértek be tőle. Hozzátette, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara sem indított vizsgálatot ellene, de a Magyar Nemzeti Bank sem tett a tevékenységére vonatkozó elmarasztaló megállapítást. A Varga Mihály vezette NGM-mel viszont régóta vannak szakmai nézeteltérései, a viták pedig a bíróságon folynak, amelyek során többször is a minisztériumot marasztalták el.
A Quaestor Értékpapír Zrt. volt auditora a rendszerváltás előtt a Pénzügyminisztérium államtitkára is volt. A közhiteles cégadatbázis szerint 1994 és 1997 között pedig a Prisztás-gyilkosság felbujtójaként jogerősen elítélt Portik Tamáshoz köthető Energol Rt. könyvvizsgálója is volt. Rocskai János ezzel összefüggésben közölte, valóban kapcsolatba került a céggel egy ismerősén keresztül, de csupán egyszer auditálta a társaságot. A jelentést pedig vissza is vonta, ugyanis elhallgattak előle egy 18 millió forintos vámhatározatot. A szakértő kérdésünkre közölte azt is, soha nem találkozott Portik Tamással. A szakértőtől megvont minősítés miatt megkerestük a nemzetgazdasági tárcát is, ahol kérdésünkre annyit megerősítettek, hogy az NGM-hez tartozó közfelügyeleti hatóság jogosult a minősítés megvonására. A minisztériumnál közölték, a tavaly kipattant brókerbotrányokban érintett cégek vonatkozásában öt könyvvizsgálóval szemben folytattak minőség-ellenőrzési eljárást. Ezek során többek közt azt vizsgálták, hogy az auditorok a jogszabályokban foglaltaknak megfelelően jártak-e el. A tárca ugyanakkor azt nem árulta el, mely könyvvizsgálókkal szemben folytattak vizsgálatot, illetve azt sem, mi lett azoknak az eredménye.
Azonban lapunk megtudta, hogy az a könyvvizsgáló, aki a Buda-Cash Brókerház Zrt.-nek és a Hungária Értékpapír Zrt.-nek is éveken keresztül készítette a jelentéseket, mára nem található meg a könyvvizsgálói kamara nyilvántartásában. Úgy tudjuk, azért, mert kilépett a testületből, így korábbi munkáját már nem gyakorolhatja. A brókercégeket a Gyimesi & Társa Könyvvizsgálói és Tanácsadó Kft. auditálta, amelynek Kötcseiné Gyimesi Katalin volt a vezetője. De ez még nem minden: a cégadatbázisból kiderül, Kötcseiné nem sokkal a Buda-Cash-botrányt követően a nevét is megváltoztatta, és mára Zudor Katalin néven vezeti az említett társaságot. A céget egyébként nem könnyű megtalálni, honlapja ugyanis nem elérhető.