A kormány szabná meg ezentúl, hogy a közterületeken milyen reklámok helyezhetők el – legalábbis ez szerepel egy Lázár János által jegyzett törvénymódosításban. A javaslatot ma nyújtotta be a parlamentnek, holnap pedig – az Országgyűlés kormánypárti többségének köszönhetően – kivételes eljárásban már meg is szavazhatják. Az úgynevezett településkép védelméről szóló törvény átírásáról szóló előterjesztésben ugyanis az szerepel, hogy a kormány saját rendeletében állapíthatná meg a közterületen elhelyezett reklámok méreteit és az általános formai követelményeit még akkor is, ha a reklám valójában magánterületen van, csak éppen a közterületről látható. Egyúttal kivennék a főpolgármester és a polgármesterek kezéből azt a lehetőséget, hogy a jogellenesen kihelyezett reklámok esetében bírságot szabhassanak ki, a büntetést ugyanis egy olyan hatóságra bíznák, amelyet szintén a kormány jelöl ki. Jogsértés esetén 150 ezer forinttól 3 millió forintig terjedő új bírságot vezetnének be. A javaslat szerint köz- és magánterületi plakátokat legfeljebb ötéves szerződés alapján lehet kihelyezni.
Az egyelőre kérdéses, hogy az említett kormányrendeletben pontosan milyen szabályok lesznek majd, a törvény szövege ugyanis csak általánosságokat említ, miszerint kizárólag olyan reklámokat lehet majd elhelyezni, amelyek nem sértik a „település vagy településrész jellegzetes, értékes, illetve hagyományt őrző építészeti arculatát”. Szintén minden konkrétumot nélkülöz az a mondat, miszerint „érvényre kell juttatni azt az alapelvet, hogy a reklámok mennyisége és a településképet befolyásoló jellege a településkép védelmének megfelelő, észszerű mértékű legyen”.
Lázár János javaslata azt is kimondaná, hogy az önkormányzatoknak – a kormányrendelet hatályba lépését követő 90 napon belül – felül kellene vizsgálniuk a közterületi reklámszerződéseiket, hogy az új szabályoknak megfelelően módosíthassák őket. Az új szabályok érvényesítésére a jogszabálytervezet hároméves türelmi időt ad.
Az Index már októberben írt arról, hogy a plakátpiacot is a földbe döngölné a kormány, az akkor a hírportálhoz kiszivárgott dokumentum lényegében kimondta, hogy le kell szerelni az összes óriásplakátot. Akkor a Miniszterelnökséget vezető miniszter a szokásos kormányinfón elismerte, hogy vannak ilyen jellegű tervek, de szerinte a kabinet ezt nem üzleti kérdésnek tekinti, és nem onnan közelíti meg, hogy milyen szereplők vannak a piacon. Akkor arra hivatkozott, hogy „egy város élhetősége szempontjából kérdés az, hogy mennyi plakát van kint”.