Egy év alatt meggondolta magát Budapest kormánypárti vezetése, s a korábbi elzárkózás helyett azt javasolják a most szerdán ülésező Fővárosi Közgyűlésnek: a házorvosok és a védőnők is kapjanak mentességet az iparűzési adó megfizetése alól. Csakhogy Bagdy Gábor (Fidesz–KDNP) főpolgármester-helyettes előterjesztése, amely szinte szó szerint megegyezik a helyi adókról szóló 1990-es törvény szövegével, csak akkor ad ilyen mentességet, ha az érintett háziorvos, védőnő „vállalkozási szintű iparűzési adóalapja az adóévben a 20 millió forintot nem haladja meg”. A városháza külön is megvizsgálta a mentesség lehetséges határát, de a törvényi kötöttségtől nem tudtak eltekinteni.
Selmeczi Kamill, a FAKOOSZ Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke ezzel kapcsolatban arról beszélt a Magyar Nemzetnek: a rendeletmódosítás úgy, ahogy van, rossz. Ennek oka az, hogy a legtöbb háziorvosnak 20 millió forint feletti az iparűzési adóalapja, vagyis szinte alig marad valaki, aki igénybe tudja majd venni a támogatást.
Úgy vélte, alapvető probléma, hogy ezzel a húszmillió forinttal a Nemzetgazdasági Minisztérium egy olyan határt húzott, amit kizárólag akkor lehet nem meghaladni, ha a háziorvos egyedül a praxisban dolgozik, és alacsony az ellátottak a száma. Azonban ha hétvégi vagy ünnepnapi ügyeletet is vállal – amit egyébként jogszabály ír elő –, és foglalkozás-egészségügyi orvos is, aki például a jogosítványhoz szükséges orvosi vizsgálatokat végzi, akkor az már jóval meghaladja a húszmillió forintos határt. Ezeket a feladatokat egyébként az elnök szerint azért vállalják, mert a praxisból nem lehet megélni.
Beszélt arról is, hogy mivel az állami költségvetésből kapják a finanszírozásuk legnagyobb részét, és közfeladatot látnak el, az lenne a megoldás, ha az egészségbiztosítótól származó bevétel után nem kellene iparűzési adót fizetni. Az elnök szerint ugyanis minden közszolgáltató iparűzésiadó-mentes, egyedül a háziorvosok azok, akik vállalkozási formában közszolgálatot látnak el, és mégsem adómentesek. Ez szerinte egyike azoknak az érveknek, ami miatt a fiatalok nem ezt a pályát választják, ezzel pedig egyre nagyobb bajba kerülnek majd a betegek.