Bővülhet a gyanúsítotti kör a védettségi igazolvánnyal üzletelők ügyében

Bővülhet a gyanúsítotti kör a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei védettségiigazolvány-botrány ügyében. Egy milliomos vállalkozó fiának a pontos szerepét vizsgálják a hatóságok. Ami eddig tény: a fiú és az apa ellen is kábítószer miatt folyik büntetőeljárás.

2021. 09. 24. 15:21
null
Alkotmányos és igazolható egyes szolgáltatásokat a kártyához kötni fotó: Teknős Miklós (TEK) Magyar Nemzet Fotó: Teknős Miklós
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatóság még nem fejezte be a vizsgálatot, bár júliusban a Nyíregyházi Járásbíróság letartóztatta Kótaj 54 éves háziorvosát és 25 éves gyanúsított-társát, tudta meg a Magyar Nemzet.

A megalapozott gyanú szerint A. A. a Szabolcs megyei községben látott el háziorvosi tevékenységet, így jogosult volt a koronavírus elleni védőoltás beadására és a védettségi igazolvány kiállításához szükséges adatok jogszabály szerinti rögzítésére. 

Ezt kihasználva megállapodott vele K. D. másodrendű gyanúsított abban, hogy közvetítőként olyan embereket fog szállítani hozzá, akik szeretnének védettségi igazolványhoz jutni, de nem kívánják beadatni maguknak az ehhez szükséges védőoltást.

A gyanúsítottak megállapodtak abban is, hogy 

a hozzájuk fordulóktól fejenként ötvenezer forintot fognak kérni azért, hogy a háziorvos az adataikat mint beoltottak adatait a központi rendszerbe rögzítse, és így védőoltás nélkül jogosultakká váljanak védettségi igazolványra. A kifizetett pénzen megosztoztak. Csak májusban ketten jutottak ily módon védettségi igazolványhoz jogosulatlanul.

A másodrendű gyanúsítottat felbujtóként hallgatták ki a nyomozók.

Mivel a két férfit kiemelt tárgyi súlyú bűncselekménnyel – vesztegetés elfogadása és védettségi igazolással való visszaélés – gyanúsítják, a bíróság szerint feltehető, hogy szabadlábra helyezésük esetén elszöknének, elrejtőznének vagy újabb bűncselekményeket követnének el, ezért elrendelték letartóztatásukat.

Lapunk megtudta, hogy a hatóságok vizsgálják egy borsodi milliomos fiának a pontos szerepét a történtekben, ugyanis felmerült, hogy baráti viszonyban van az orvost segítő gyanúsítottal; az orvos és segítője az alapos gyanú szerint együtt több mint száz embert juttatott hamis védettségi igazolványhoz. 

A milliomos fia ellen egyébként Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kokainfogyasztás miatt indítottak eljárást, ami jelenleg is zajlik.

Érdekes egybeesés, hogy a milliomos apa ellen is eljárás folyik, méghozzá Heves megyében kábítószer birtoklása miatt. Ő szintén idén az M3-as autópályán bukott le, amikor gépjármű-ellenőrzés közben a gépkocsijában elrejtve kábítószernek minősülő kokaint találtak. Az eljárásban kirendelt szakértő azt is megállapította, hogy fogyasztott is a szerből.

Az apa hátterét vizsgálva tudtunk meg még egy érdekességet: 

A milliomos vállalkozó bizalmi kapcsolatot ápol az ez év júniusában 870 millió forintos költségvetési csalás miatt letartóztatott, sportrendezvények biztosításával foglalkozó Tóth Csabával.

A milliomos ugyancsak ezen a területen ismert vállalkozó. Egy első  osztályú labdarúgócsapat biztonsági igazgatójaként igyekszik országossá fejleszteni a vállalkozását. Legutóbb azonban a Puskás Aréna biztosítására kiírt pályázatot elvesztette. Ugyanakkor ellentmondásos információk vannak az éjszakai életben működő nívósabb szórakozóhelyek védelmében játszott szerepéről.

Júliusban Budapesten buktak le

A gyanú szerint egy fővárosi orvosi asszisztens és több társa olyan embereket juttattak védettségi igazolványhoz, akiket nem oltottak be koronavírus elleni védőoltással. A nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztálya H. S. Mónika és két társa, S. Jennifer és L. Istvánné ellen indította, akik a gyanú szerint 2021. április 9. és június 15. között jogosulatlanul és engedély nélkül több olyan embert is védettségi igazolványhoz juttattak, akik nem kaptak koronavírus elleni oltást. A társaság két tagja, a 25 éves S. Jennifer és a 43 éves L. Istvánné a jelentkezőket toborozta, az orvosi asszisztensként dolgozó 37 éves H. S. Mónika pedig azok adatait elektronikusan rögzítette az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér elnevezésű információs rendszerbe. A rendelkezésre álló adatok szerint az igazolványokért cserébe általában hatvanezer forintot kértek. A BRFK nyomozói az eljárás során a három nő lakásán kutatást tartottak, ahol orvosi bélyegzőt, több millió forintot, 1148 kitöltött regisztrációs nyilatkozatot, oltási igazolásokat, üres oltóanyag-ampullákat, jegyzeteket, valamint telefonokat és laptopokat foglaltak le. A fiatalabb és a két idősebb nőt védettségi igazolással való visszaélés bűntette miatt hallgatták ki gyanúsítottként, őrizetbe vették őket, és előterjesztést tettek letartóztatásuk indítványozására. A bíróság elrendelte H. S. Mónika és L. Istvánné letartóztatását, míg S. Jennifert bűnügyi felügyelet alá helyezte.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.