– A honvédség és a rendőrség kész és képes az ország biztonságát szolgálni – szögezte le a honvédelmi miniszter szerdán, a Határozott fellépés 2021 elnevezéssel tartott határvédelmi gyakorlaton a Röszke melletti határszakaszon. A gyakorlaton részt vevő katonák rendőrökkel együttműködve mutatták be a határt illegálisan átlépők felderítésének, biztonságos elfogásának és elszállításának menetét, valamint a migráció kezelésébe bevont felszerelési tárgyakat, haditechnikai és felderítő eszközöket.

Benkő Tibor kijelentette: az ország békéjéért, a magyar emberek biztonságáért a magyar kormány felel.
– Európát körbevette a migrációs hullám. Ez olyan veszélyeket rejt, amelyek, ha nem kezeljük megfelelően, tragédiát okozhatnak
– fejtette ki a miniszter, hozzátéve: a honvédség – a Belügyminisztériummal egyeztetve – annyi katonát küld a határra, amennyire szükség van. Volt olyan időszak, amikor több ezer katonának kellett szolgálatot teljesítenie a határon, és olyan is, amikor néhány száznak.
A tárcavezető kiemelte, a magyar katonák azért vesznek részt külföldön békemissziós feladatban, hogy a gondokat ott oldják meg, ahol keletkeznek, és ne engedjék be Magyarország területére.
A gyakorlaton bemutatták a határon jellemzően előforduló incidensek típusait és a fellépést ellenük, valamint a honvédség által használt technikai eszközöket. Márkus Ferenc, a Magyar Honvédség műveletvezető főnökségének vezetője ismertette, az alföldi alkalmi kötelékben jelenleg ötszáz katona kétszáz technikai eszközzel teljesít szolgálatot a déli határon. A rendőrséggel közös járőrtevékenységük mellett kiemelten fontos a felderítő munka. A határ térségében könnyűhelikopterek végeznek felderítő repüléseket. Ezeken csúcstechnikájú, többcélú kamerarendszer működik, amely infravörös felvételek készítésére is alkalmas, így éjszaka is használható, és akár negyven kilométeres távolságból is képes a felderítésre. A Magyar Honvédség alkalmaz mobil radar-, videó- és hőkamerarendszert is. A radar 24 kilométeres távolságból képes követni a járművek és a csoportok mozgását, a kamerával pedig nyolc-tíz kilométerről felismerhető egy emberi alak. Bevetnek drónokat is, amelyek élő videóképet biztosítanak a kezelőiknek.