A rendszerváltás utáni első szabadon választott kormányként szoktunk hivatkozni az Antall-kormányra, amely 1990. május 23-án alakult meg. Az országgyűlési választások az akkori választási törvény értelmében még kétfordulósak voltak (ez egyébként egészen 2010-ig így volt). Az 1990. április 8-i második forduló után egy hónap és két hét telt el, mire megalakult az új kormány. Antall József 16 miniszterrel alakította meg új kormányát, akik mellé a ciklus során további hat tárca nélküli minisztert is kineveztek. Antall József 1993-as halála miatt a négyéves ciklus utolsó évére Boross Péter vezetésével új jobboldali kormány alakult.
Másfél hónap múlva állhat fel az új kormány
A hétvégén kilencedik alkalommal tartanak országgyűlési választásokat a rendszerváltozás utáni Magyarországon. Előrehozott választásokra az elmúlt 32 évben még egyszer sem került sor, olyanra azonban volt példa, hogy a megválasztott Országgyűlés ciklus közben új kormányfőt választott. Tekintsük át történelmi példákon keresztül, mennyi idő kell a kormány felállásához a választások után!

Horn Gyulának is másfél hónap kellett
1994-ben aztán a rendszerváltást túlélő MSZP és a vele összefogó, ezzel a demokratikus versenyben való részvételüket legitimáló SZDSZ aratott kétharmados győzelmet. A balliberálisok 12 minisztériumot állítottak fel, plusz egy tárca nélküli minisztert neveztek ki. A Horn-kormány az 1994. május 29-i második forduló után szintén másfél hónappal, július 15-én alakult meg.
Orbán Viktor első kormánya 1998. július 8-án alakult meg, miután az országgyűlési választások május 24-i második fordulójában a jobboldali erők kerekedtek felül. A kormány tagjainak a kinevezéséhez ezúttal is másfél hónapra volt tehát szükség. 14 minisztérium és két tárcanélküli miniszterrel kezdte meg első miniszterelnöki ciklusát az akkor 35 éves Orbán Viktor.
A 2002-es választás második fordulójában rekordmagas (72 százalék) részvétellel ismét a baloldal kerekedett felül, Medgyessy Péter alakíthatott kormányt, akinek ehhez egy hónap és egy hét elegendő volt. Április 21-én volt a második forduló, május 27-én pedig ki is nevezték Medgyessy 15 miniszterét, akik közül mindnyájan külön tárcát vezettek. A ciklus közben hozzájuk csatlakozott két tárca nélküli miniszter, akik az EU-s integrációért és az esélyegyenlőségért voltak felelősek. Medgyessy bukása is az egyik minisztere, a hivatalosan párton kívüli Csillag István kinevezéséhez kötődött, 2004-ben ugyanis az ő leváltása miatt vonta meg támogatását a miniszterelnöktől a kormánykoalícióban részt vevő SZDSZ. A kormányválság után Gyurcsány Ferenc foglalta el a miniszterelnöki bársonyszéket, aki utána egyébként menesztette Csillag Istvánt, majd 2006-ban ismét győzelemre vezette a balliberális oldalt.
Gyurcsány 18 miniszteri pozíciót osztott ki
A második Gyurcsány-kormány megalakulásához szintén másfél hónap kellett, az április 23-i második forduló után 2006. június 9-én alakulhatott meg az új kabinet. Gyurcsányék 12 minisztériummal kezdték meg működésüket, hat további minisztert a ciklus közben nevezett ki az őszödi beszéddel elhíresült miniszterelnök. A 18 miniszteri pozícióra hároméves miniszterelnöksége alatt összesen 26 személyt választott ki miniszternek Gyurcsány. 2007-ben csatlakozott például minisztereként a kormányhoz Draskovics Tibor és Bajnai Gordon, Gyurcsány későbbi utódja is. A jelenleg a Budapesti Közlekedési Központ igazgatóságát vezető Draskovics először kormányzati koordinációért felelős tárca nélküli miniszter lett, Bajnai pedig Lamperth Mónikát váltotta az önkormányzati és területfejlesztési miniszteri poszton. A 18 miniszterrel extra naggyá dagadt Gyurcsány-kabinet végül 2009. április 20-án szűnt meg, Bajnai Gordon miniszterelnökségének pedig a 2010-es választások vetettek véget.
További Belföld híreink
Gyors kormányalakítás, kevesebb minisztérium
Az április 25-i második forduló után mindössze egy hónapra és négy napra volt szükség, hogy megalakulhasson a második Orbán-kormány, amely elődeihez képest mindössze nyolc minisztériumra szűkült, és előre eltervezett módon kezdte meg a magyar közigazgatás újjászabását. Megszűnt például a kancelláriaminiszteri pozíció, az új rendszerben a Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes által vezetett Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium lett a legfőbb tárca. A humánterületeket Nemzeti Erőforrások Minisztériumaként egy tárca alá szervezték, az önkormányzatokat pedig a Belügyminisztérium alá sorolták be.
2014-ben aztán ismét kétharmados győzelmet aratott a Fidesz–KDNP, az új kormány megalakulására azonban csaknem két hónapot kellett várni. A korábban létrehozott kormánystruktúrát átszabták, és bővítették. Navracsics Tibort az új struktúrában külügyminiszterré nevezték ki, majd 2015-től európai uniós biztos lett. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium megszűnt, helyette megalapították a Miniszterelnökséget, melynek vezetője Lázár János addigi Fidesz-frakcióvezető lett. A ciklus közben csatlakozott az új kormányhoz Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterként. A bővülés ellenére ez a kormány mindössze tíz minisztériummal még mindig visszafogottnak számított. A harmadik Orbán-kormány munkáját három tárca nélküli miniszter segítette.
Négy évvel ezelőtt, 2018-ban mindössze egy hónapot és egy hetet kellett várni a negyedik Orbán-Kormány megalakulására. Maradt tíz tárca, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megszűnt, helyette viszont felállt az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Az új kormány megalakításáig ezen kormány tagjai irányítják a minisztériumokat és a magyar államot.
Borítókép: Kabinetülés
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Jogerős: Czeglédy Csaba bűnös
A Veszprémi Törvényszék helyben hagyta az elsőfokú ítéletet.

Bűnügyi felügyeletben a csepeli droglabor harmadik gyanúsítottja
A magyar kriminalisztika legnagyobb droggyárára csapott le nemrég a rendőrség.

Lezuhant egy gyerek az esztergomi várfalról, mentőhelikopter vitte el + videó
Egy 13 éves gyereket ért szörnyű baleset Esztergomban.

Szabad ember lett Lagzi Lajcsi, pár nap múlva újra színpadra áll
Már be is jelentette, mikor és hol találkozhatunk vele.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Újra féláron fagyizhat az ország!

A Liverpool magyar „csodagyereke” gólt lőtt az angol válogatottban – lemarad az MLSZ?

Nyilvánosságra került Ferenc pápa végrendelete

Forgalmi engedély: fontos változás lépett életbe Magyarországon – így érinti a járműtulajdonosokat

Családja fel sem készülhetett a búcsúra: 3 nap alatt vitte el a rák az édesanyát

Közölte a Vatikán: ez okozta Ferenc pápa halálát

Az idei húsvét liberális tanulságai

Káosz a pályán, botrányba fulladt a Premier League-be feljutó csapat ünneplése

Cseh Katalin gusztustalanul beletörölte a lábát a húsvétba

Itt a bejelentés: magyar pápa jöhet

Trump elárulta, hogy ott lesz-e Ferenc pápa temetésén

Magyar filmet még sosem vártak így a Netflixen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Jogerős: Czeglédy Csaba bűnös
A Veszprémi Törvényszék helyben hagyta az elsőfokú ítéletet.

Bűnügyi felügyeletben a csepeli droglabor harmadik gyanúsítottja
A magyar kriminalisztika legnagyobb droggyárára csapott le nemrég a rendőrség.

Lezuhant egy gyerek az esztergomi várfalról, mentőhelikopter vitte el + videó
Egy 13 éves gyereket ért szörnyű baleset Esztergomban.

Szabad ember lett Lagzi Lajcsi, pár nap múlva újra színpadra áll
Már be is jelentette, mikor és hol találkozhatunk vele.