– A Covid-járvány évek óta tartó jelenléte és a nagyszámú megbetegedések okán egyre többet tudunk a vírusról és annak rövid, valamint hosszú távú hatásairól. Az eddig megjelent tanulmányok felvetik a lehetőségét, hogy a súlyos fertőzésen átesettek körében romlik a csontszerkezet minősége, és megnövekedhet a következményes törést szenvedők száma – fogalmazott lapunknak Szijártó Katalin, a Budai Egészségközpont reumatológusa.
VIHAR A TESTÜNKBEN
Magyarországon a felmérések szerint az elmúlt években a felnőtt lakosság közel tíz százaléka, mintegy kilencszázezer ember szenvedett oszteoporózisban, az érintettek 82 százaléka nő, 18 százaléka férfi. Az emberi csontok tömege gyermekkortól közel harmincéves korig gyarapszik, majd a csontmennyiség folyamatosan csökken. A nők esetében a menopauza időszaka, a női hormonok változása jelenti a csontritkulás kockázatát, a férfiaknál pedig fokozatosan csökken a nemihormon-szint, így a hatvan-hetven éves kort elérve a csontvesztés mértékének kockázata megnő.
– Teljesen normális, hogy egy bizonyos életkor felett a csonttömegünk fokozatosan csökken.
A gond az, amikor valaki az átlagon felül veszít a csonttömegéből. Márpedig a koronavírus-fertőzés számos olyan változást hozott magával, amely a csontok egészségét veszélyezteti. A Covid-vírus okozta kiterjedt gyulladás – például a tüdőgyulladás – esetén a szervezetünkben fellépő úgynevezett citokinvihar növeli a gyulladásos faktorok aktiválódását.
Ezen kívül a betegség és a korlátozó intézkedések kapcsán jelentős tartós inaktivitás alakul ki. A Covid–19-vírus okozta megbetegedés esetén tartósan alkalmazott nagy dózisú szteroidkezelés tovább növeli a csontritkulás kialakulásának veszélyét – ismertette a főorvos asszony.
JÓSÁGOS D-VITAMIN
Szijártó Katalin kiemelte: minden hosszan tartó inaktivitás a csonttömeg csökkenéséhez vezethet, például a vírusfertőzésben szenvedők akár hetekre ágyba kényszerülnek. – Megfigyelhető, hogy agyi történés miatt fél oldalukra lebénultak esetében, a bénulás oldalán az inaktivitás miatt alacsonyabb a csonttömeg. A mozgáshiány mellett a betegség során megváltozott táplálkozás, az elégtelen kalcium- és D-vitamin-bevitel is hozzájárulhat a csontvesztés kialakulásához.
– Az, hogy a Covid–19 milyen módon befolyásolja a csontanyagcserét, hogyan alakul ki a csontvesztés, még további kutatást igényel. Ismert, hogy vírusfertőzések elindíthatják és felgyorsíthatják a már bennünk lévő betegségek kialakulását – mutatott rá a reumatológus.
A szakemberek megfigyelték azt is, hogy Covid-fertőzés során a D-vitamin-hiányban szenvedő betegek esetében hétszer gyakrabban volt szükség intenzív osztályos kezelésre.
Ez utal a D-vitamin szerepére, fontosságára. Ugyanakkor a túlzott D-vitamin-bevitel is kerülendő. Fontos, hogy évente ellenőrizzük laborvizsgálat során a vérben kimutatható vitaminszintet, amelynek alapján meghatározható, hogy mekkora dózisra van szükség. Akkor optimális az adagolás, ha a referenciatartományon belül a felső egyharmadban van az értékünk – tanácsolta a főorvos asszony.