Ezektől a fájdalmas betegségektől óvják meg gyermekeinket a védőnők
Gerincvédelmi képzést kapnak a védőnők országszerte, hogy olyan betegségeket szűrjenek ki és akadályozzanak meg a gyerekek körében, amelyek miatt később fájdalmas felnőttkor várhat rájuk. Somhegyi Annamária, az Országos Gerincgyógyászati Központ prevenciós igazgatója szerint fontos, hogy a védőnőket felkészítsék, mert a gerincbetegségek az egészségügynek és a jövő generációjának is sokba kerülnek majd.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A védőnőket több témakörben is tovább képzik, ezek egyike, hogy megtanulják felismerni, kiszűrni azokat a gyerekeket, akiknél felmerül, hogy valamilyen gerincbetegség húzódik meg a háttérben. – Az évekkel gyorsan romló, súlyos gyermekkori scoliosis betegség esetében a minél előbbi felismerés és az ezt követő hatékony kezelés ad reményt arra, hogy felnőttkorban enyhébbek legyenek porckopásos gerincbetegség tünetei. Az ennél jóval gyakoribb másik gyermekkori gerincbetegség, az úgynevezett Scheuermann-betegség időbeni felismerése és helyes kezelése ugyanezért lényeges – fogalmazott lapunknak Somhegyi Annamária, az Országos Gerincgyógyászati Központ prevenciós igazgatója, aki egyben a védőnők képzésében is részt vesz.
A szakember szerint a védőnők gerincvizsgálati feladatát nehezíti, hogy a gyerekek körében tömegesek a különböző tartási rendellenességek, ezek közt kell mégis megtalálniuk a viszonylag ritkább, valódi gerincbetegségeket.
– A Scheuermann-betegség gyakorisága tizenegy százalék, az évekkel romló súlyos scoliosisé pedig fél százalék. Ugyanakkor a tömeges tartási rendellenességek miatt elengedhetetlen, hogy a mindennapos testnevelés részeként a tanulók elvégezzék a tartásjavítást célzó speciális tornát. A hát- és a hasizmok megerősítése mellett az összes testtartásért felelős izmot is edzenünk kell, hogy kellően erősek és nyújthatóak legyenek. Csak így óvhatjuk meg őket a felnőttkori következménytől, a gerinc porckopásos betegségeitől – sorolta a reumatológus.
Kiemelte: így érhetjük el, hogy a testtartásért felelős izmok létrehozzák a biomechanikailag helyes testtartást, és ezáltal kisebb lesz a gerinc terhelése. – Ha viszont megspóroljuk ezeket a gyakorlatokat, a mostani iskolások néhány éven belül mind a gerincklinikán húznak majd sorsszámot valamilyen felnőttkori porckopásos betegség miatt – hívta fel rá a figyelmet. Somhegyi Annamária hangsúlyozta: sokat tehetünk a kicsik gerincének egészségéért, ha megtanítjuk őket arra, hogyan üljenek helyesen a széken és miért baj, ha az iskolatáskájuk túl nehéz. Ezekben a témákban is alapos képzést kapnak a védőnők, hogy aztán tudásukat az iskolák tanulóinak is tovább adják. – A gyerek testsúlyának tíz százalékánál nem lehetne nehezebb az iskolatáska, mégis sokkal több, ami a gerincet terheli túl. Amikor tudatosul a gyerekekben és a szülőkben ez a tény, akkor elkezdenek odafigyelni, hogy felesleges dolgok ne kerüljenek be a táskába, mert a túl nagy súlyért nagy árat fizethetnek később, szó szerint – figyelmeztetett.
A tartásproblémák a túlsúlyos gyermekek közt még jellemzőbbek, és a felnőttkori porckopásos gerincbetegségek egyik leggyakoribb hajlamosító tényezője is a túlsúly, amely egyre nagyobb gondot okoz világszerte és hazánkban is, nálunk minden harmadik gyermeket érint a probléma. – Saját kutatásunkkal igazoltuk, hogy a túlsúlyos gyerekek – amellett, hogy számtalan belgyógyászati probléma sújthatja őket – testtartásával sokkal több baj van – emelte ki a szakember, majd azzal folytatta: ez főleg a későbbiekben, felnőttkorban jelent majd gondot.
A folyamatos fájdalom mellett a gyógyszerek is sokba kerülnek majd, ami az ellátórendszernek is nehézséget fog jelenteni, nem beszélve a kifizetett táppénzről. A WHO tavaly publikált tanulmányából kiderül, hogy a mozgásszervi problémák között vezető helyen van a derék- és hátfájás: 160 országban a táppénz okai között az első helyen ez szerepel.
– Nem hagyhatjuk, hogy a mai gyerekek is folyamatos fájdalom mellett éljék majd az életüket, pláne, hogy a megoldás egyszerűbb, mint gondolnánk, és minden eszköz a rendelkezésünkre áll: a védőnők tudásának bővítése, a korai felismerés, a mindennapos testnevelés és benne a tartáskorrekciós torna segít, hogy mindez megelőzhető legyen – foglalta össze a reumatológus.
Hiába van minden nap testnevelés, sok intézmény küzd azzal, hogy valóban mozogjanak ezeken az órákon a gyerekek.
Ez egy ördögi kör, hiszen a túlsúlyos gyerekek legtöbbje menekül a testnevelés órától, miközben nekik van a legnagyobb szükségük rá. Az egészséges gerinc másik alapvetése a csontok egészsége, ám mozgás híján hiába isszuk a tejet, a benne lévő kalcium nem tud beépülni kellően a csontokba, ez később szintén számtalan mozgásszervi betegséghez vezet
– sorolta az Országos Gerincgyógyászati Központ orvosa, aki szerint emiatt a testnevelőknek muszáj kreatívnak lenniük, mert munkájuk, annak minősége valóban generációk életminőségét befolyásolja. Ha pedig úgy érzik, hogy elakadtak és nem tudnak hatni a gyerekekre, a védőnők ebben is segítő kezet tudnak nyújtani. – Nemrég egy testnevelő arra kérte az iskolai védőnőt, segítsen a diákokat meggyőzni, és így is lett: a fiatalok legtöbbje konditerembe jár, amiért sok pénzt fizetnek, miközben ingyen, az iskolában is megkaphatnák ugyanezt. A gyerekek a védőnővel való beszélgetéseik során belátták ezt, és így ebben az intézményben azóta a felmentések száma jelentősen csökkent – számolt be róla Somhegyi Annamária.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.