– A főváros nem egyeztette szakmai koncepcióját az Emberi Erőforrások Minisztériumával, nem is tudják, hogy az létezik-e – közölte tegnap az Emberi Erőforrások Minisztériuma arra reagálva, hogy a főváros a kormányzat ötvenmilliárdos egészségügyi támogatásából kétmilliárd forintot biztosít a daganatgyanús megbetegedések CT- és MR-vizsgálatainak elvégzésére. A kormányzati támogatással a diagnózis tizennégy helyett tíz napon belül elkészül majd. Mint ismeretes, a várólisták csökkentési programját a kormány hirdette meg, és 2010 óta összesen harminchatmilliárd forintot fordítottunk erre – húzták alá a közleményben. Hozzáfűzték: a daganatgyanús betegek komplex diagnosztikájának érdekében a képalkotó vizsgálatok teljesítményvolumenkorlát-mentességét is a kormány tette lehetővé, amely záloga a fővárosi programnak. A tárca hozzátette:
határozottan kiállnak a betegek biztonsága, a szakmai irányelvek szerinti kivizsgálása mellett, és ezt várják el a fővárostól is.
A közlemény leszögezi: a daganatgyanús betegek kivizsgálásának menetét szakorvos vagy onkológus szabja meg. „Kiemelt jelentőségű a diagnosztikus algoritmus betartása a betegbiztonság szempontjából, például a CT-vizsgálatoknál, mivel azok csak a betegek egy részénél szükségesek a diagnózis felállításához, és felesleges sugárterhelést okoznak, ha indokolatlanul végzik” – hívta fel a figyelmet a tárca.
Kitértek arra is, hogy a kormány kiemelten kezeli a budapestiek egészségügyi ellátásának javítását, az Egészséges Budapest program részeként folyamatosan többletforrásokat biztosít a fővárosnak, a
központi régió történetének legnagyobb egészségügyi programjában összesen hétszázmilliárd forintos fejlesztést hajtanak végre, ennek köszönhetően sorra újulnak meg a budapesti kórházak, rendelők.
– Bár sok homályos dolgot tartalmazott Havasi Gábor fővárosi egészségügyi tanácsnok előterjesztése az egészségügyi várólisták csökkentéséről, a kormánytól kapott kétmilliárd forint felhasználásáról, a Fidesz-frakció egyhangúan támogatta azt, megelőlegezve a bizalmat – reagált Kovács Péter, a XVI. kerület fideszes polgármestere a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülése után. Hozzátette: az előterjesztésből nem derült ki, hogy a napi gyakorlatban mindez miként fog működni. Kovács Péter arra is felhívta a figyelmet, az előterjesztés szerint a kétmilliárdos kormányzati forrás 60-65 százalékát magánszolgáltatóknál kívánja elkölteni a fővárosi önkormányzat.