A 2014-es önsorsrontó koordinációs kísérletekhez képest most sikeresebbnek tűnik az ellenzéki összefogás az önkormányzati választásokra, az összkép viszont még így is felemás.
Gyurcsány Ferenc egy napokban tartott háttérbeszélgetésen közölte, hogy már a május 26-i európai parlamenti választásig megállapodás születhet a közös polgármesterjelöltek többségéről.
A DK elnökének elmondása szerint Budapesten a 23 kerület közül már 16-18-ban megegyeztek, és a megyei jogú városok többségében is lezárultak a tárgyalások.
Budapesten korlátozott összefogás jöhet létre, amiből kimarad a Jobbik. Az LMP még nem döntött
Fotó: Kurucz Árpád
Az MSZP elnökségében a Magyar Nemzetnek megerősítették a Gyurcsány által közölteket, legalábbis ami a fővárost illeti. Forrásaink szerint a kerületek többségében valóban megállapodtak a közös polgármesterjelöltekről, ám szavaikból kiderült, hogy az együttműködés messze nem teljes.
A fővárosban az MSZP, a DK és a Párbeszéd eleve nem is akart a Jobbikkal közösködni, az LMP és a Momentum pedig még nem döntött, hogy csatlakozik-e az alkukhoz.
A Népszava információja szerint az LMP egyébként négy-öt fővárosi kerületben szeretné kiválasztani a közös ellenzéki polgármesterjelöltet, ez az elvárás a „nehezen nyerhető” városrészeket, például Újpestet is tartalmazza. Utóbbi kerületben éppen a napokban lépett vissza a polgármesterjelöltségtől – családi okokra hivatkozva – Szalma Botond, így az ellenzék újra keresi az alkalmasnak tűnő személyt.
A megyei jogú városokról szólva az MSZP elnökségében erősen árnyalták Gyurcsány Ferenc helyzetértékelését. Forrásaink szerint a 23 érintett helyből jelenleg körülbelül tízben van megállapodás vagy ehhez közeli állapot.
A nehézséget azonban nem a pártok közötti kompromisszumkészség hiánya okozza, hanem az, hogy nehéz megfelelő polgármesterjelöltet találni.
Az Alföldön, Győr-Sopronban, illetve olyan fideszes fellegvárakban, mint például Debrecen, szinte reménytelelen a győzelem – ismerték el forrásaink, akik a megyei jogú városok esetében nem zárták ki a Jobbikkal való együttműködést.
Igaz – mint egyikük fogalmazott –, ez leginkább azt jelenti, hogy a baloldali ellenzéki pártok elfogadják, ha a Jobbik az ő jelöltjüket támogatja. Ennek ellentmond viszont, hogy Egerben már létrejött a teljes ellenzéki együttműködés, ahol a jobbikos Mirkóczki Ádám indul egyedül a Fidesz jelöltje ellen, ráadásul nem saját vagy más párt, hanem egy civil szervezet, az Egységben a Városért Egyesület színeiben.
Hasonló összeborulás valósult meg Szombathelyen, ahol az Éljen Szombathely! Egyesület színeiben a szocialista Nemény András mögött sorakozott fel valamennyi balliberális párt, a Jobbik pedig kívülről támogatja a szövetséget azzal, hogy nem indul külön.
Komlón egy civil szervezet színeiben induló Ferenczy Tamás, a Baranya megyei iparkamara helyi szervezetének vezetője mögé állt be a Jobbiktól Gyurcsány Ferencékig mindenki.
Az, hogy pártlogóikat elhagyva, egy civil szervezet mögé „bújva” fog össze az ellenzék vidéken, már bejáratott módszernek tűnik. Szocialista elnökségi forrásaink szerint Budapesten viszont várhatóan feltüntetik majd a polgármesterjelölteket támogató pártokat.