Harcművészet az iskolai erőszak ellen

Szilágyi Anna
2019. 06. 05. 13:54
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aikidó mint japán harcművészet és alternatív oktatási módszer hozzájárulhat az iskolai agresszió csökkentéséhez – ezt vizsgálja az a kétéves SkillAi projekt, amelyhez a Mushinkai ­Aikido Egyesület egy szlovén és egy holland partnerrel együtt az Erasmus+ programjából támogatást nyert. Pasqualetti Gergő, a Mushinkai Aikido Egyesület elnöke lapunknak elmondta: a SkillAi projektet két éven keresztül finanszírozza az Európai Bizottság, amelynek során a három országban összesen hat iskolában oktatnak aikidót 14–17 éves diákoknak.

– A tapasztalatokat folyamatosan értékeljük, valamint oktatási modulokat dolgozunk ki, amelyek – ­reményeink szerint – egy jövőbeni instruktori képzés alapjait teremtik meg – emelte ki az elnök. – A SkillAi projekt első találkozója Ljubljanában volt, a második pedig a napokban Budapesten, ahol húsz diák részvételével tartottak aikidó­szemináriumot. A közönség soraiban jelen volt többek között Navracsics Tibor uniós biztos és Sato Kuni japán nagykövet is – számolt be Pasqualetti Gergő. A találkozók mellett minden alkalommal lesz egy edzés, amelyen az aikidóoktatók a szervező országban élő és a programban részt vevő gyermekek segítségével osztják meg tapasztalataikat egymással.

Az aikidó szemléletmódja választ ad arra, hogyan tud hozzájárulni egy harcművészet a diákok közti agresszió csökkentéséhez: a partnerrel való együttműködésen alapszik, amelyben nem a pusztításra, hanem minden esetben az építő jellegű konfliktuskezelésre kell törekedni.

Az aikidó alapelvei fölötte állnak a kulturális, vallási és politikai különbségeken, így e harcművészet szellemiségével a világ népessége békében és harmóniában élhetne, és együtt tudna működni a XXI. század kihívásainak megoldásában – olvasható az egyesület honlapján. A Békés iskolák program alapelve, hogy az iskolai bántalmazás kezeléséhez az egész közösség működését kell megérteni: a bántalmazó, az áldozat, illetve a szemlélők magatartását egyaránt. A foglalkozások célja a gyerekek önvédelmi képességeinek fejlesztése, a közösség együttműködésének javítása játékos feladatokon és a harcművészet alapjainak átadásán keresztül. A nemzetközi projekt végeztével kiadványt készítenek arról, hogy az iskolákban hogyan csökkenthető a zaklatás és az erőszak az aikidó segítségével.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.