Jakabék kompromisszumra vannak ítélve a baloldalon

Az IDEA Intézet felmérése szerint a Jobbik kilátástalan helyzetben van. Egy kétezer fős, reprezentatív mintán végzett kutatás szerint a választópolgároknak a leggyakrabban a „köpönyegforgató”, az „áruló”, a „széthulló”, a „rasszista”, a „szélsőségesek”, a „megbízhatatlan” és a „csalódás” szavak jutnak eszébe a pártról.

2020. 08. 10. 5:55
JAKAB Pter
Budapest, 2020. július 2. Jakab Péter, a Jobbik frakcióvezetõje napirend elõtt szólal fel az Országgyûlés plenáris ülésén 2020. július 2-án. MTI/Kovács Tamás Fotó: Kovács Tamás
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A Jobbik markáns pártból laza kontúrral bíró, lényegiségét a választók előtt megjeleníteni nem tudó párttá lett – fogalmazott Böcskei Balázs, az IDEA Intézet kutatási igazgatója, főpolgármester-helyettesi tanácsadó az Azonnali.hu portálon megjelent elemzésében. A politológus által tett állítás nemcsak egy kalapból előrántott vélemény, az IDEA 2020. június 27. és június 30. között végzett reprezentatív közvélemény-kutatása során kétezer fős mintán arra volt kíváncsi, hogy a megkérdezetteknek mi jut legelőször eszükbe a Jobbikról. A kutatók egyetlen értékelő szóra, jelzőre voltak kíváncsiak, amely lehetett pozitív vagy negatív is.

Fotó: Idea Intézet/Azonnali.hu

A kapott eredményt egy szófelhőben ábrázolták, amelyben minél nagyobb egy szó, annál többen mondták. Böcskei szerint az „áruló” szót 61-szer, a „széthullót” 48-szor adták meg a válaszadók. A módszertannal kapcsolatban kifejtette, hogy ahhoz, hogy a szófelhő összeálljon, a szavakat egyesével át kellett vizsgálni, az alapvető helyesírási hibákat, elütéseket javítani, és azonos szótőre és ragra hozni azokat, például a „köpönyeg forgatásból” köpönyegforgató, a hanyatlásból hanyatló lett.

Az elemző szerint szembetűnő, hogy a leggyakoribb szavak a „köpönyegforgató”, az „áruló”, a „széthulló”, a „rasszista”, a „szélsőségesek”, a „megbízhatatlan”, a „csalódás”. Hozzátette: a „semmi” inkább a válaszadó érdeklődésének hiányát mutatja. Böcskei Balázs legfontosabb következtetése, hogy mindez nem a jelenlegi Jobbik-elnökség hibájából alakult így, ám ez az a probléma, amellyel szembe kell nézniük. Hozzátette: az utóbbi hónapok kilépései, kiléptetései mögött a jelenlegi pártvezetés magát újratermelő stratégiáját feltételezhetjük, ami azonban nem ördögtől való, különösen, hogy egy vagy több közös listán nem számíthatnak sok bejutó helyre vagy akár megnyert egyéni választókerületre.

Az elemző hangsúlyozta, a párt legnagyobb problémája az „állításnélküliség”. – A Jakab Péter vezette párt ugyanazért dühös, ugyanaz ellen tiltakozik, hasonló alapvető elveket vall, de nem bír olyan toposszal vagy identitással, mint a Momentum a „fiatalsággal” vagy a „generációs újdonsággal”, vagy a DK „Európával” – értékelt Böcskei, aki szerint az ellenzéki vezető szerepét elveszítő párt kompromisszumokra van ítélve az ellenzéki együttműködésben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.