Szegeden, a püspöki kápolnában mutatta be Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök a XIV. Balassi-misét, majd megszentelte azt a két szablyát, amelyet Bálint napján irodalmi díjként egy magyar költőnek és egy külföldi műfordítónak adományoznak – írja a Gondola.hu.
A magyar alapítású nemzetközi irodalmi díj, a Balassi Bálint-emlékkard eddig 24 éves múltra tekint vissza – most készítik elő a XXV., jubileumi átadást –, a Balassi-misék története ennél rövidebb: 14 éves. Ám ez a história is gazdag emlékezetű: a bécsi Stephansdom, a kismartoni Ferences-templom, a szabadkai székesegyház is helyet adott már neki.
Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök
Fotó: MTI/Rosta Tibor
Az államhatárokon belül többek közt Esztergomba, Hódmezővásárhelyre, Dabasra, Visegrádra, Gyulára, Bonyhádra zarándokoltak el a kardszentelés hagyományának fölelevenítői.
Szegeden kereken tíz éve mutatták be a Balassi-misét – akkor Covid-mentes időben, a dómban celebrálták azt. Egy katolikus és egy protestáns kórus énekelt a Misztrál együttes zenei szolgálatát kiegészítve.
Molnár Pál, a Balassi-Kard Művészeti Alapítvány elnöke egy XVI. századi végvári szablya másolatával a kezében
Fotó: MTI/Rosta Tibor
A Balassi-kardokat kezdettől fogva a bonyhádi Fazekas József kovácsolja, ez alkalommal a 46. és 47. szablya lett megszentelve. XVI. századi végvári szablya: ez a típusa a Balassi-kardnak. Vitézeink ezzel védték a hazát az ellenséggel szemben.
A Balassi Bálint-emlékkard adományozásának huszonötödik éve tartó megrendezése sok évtized után újjáélesztette a kardszentelés hagyományát. A mostani a 14. alkalom volt. A Covid-rendelkezések miatt a hívek számát korlátozni kellett.
A kardszentelő Balassi-misén megáldott két végvári szablyát Bálint napján nyújtják át a kitüntetendő irodalmároknak.
Fazekas József kardkovács alkotása, a XVI. századi végvári szablya másolata
Fotó: MTI/Rosta Tibor
Az eredeti cikk ITT érhető el.